mobilne płuca w Rumi

Mobilne płuca pojawiły się przy szkole w Rumi

Przy Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi w środę, 1 lutego stanęły... mobilne płuca. To kolejny etap kampanii Pomorskiego Alarmu Ekologicznego #śledźtensmog, która ma pokazać, jak zanieczyszczone powietrze nas otacza. Zobacz, czym oddychasz!
Olek
Knitter
2.02.2023 / 08:30

Zobacz, czym oddychasz! Na czym polega akcja?

Akcja „Zobacz, czym oddychasz!” polega na prezentowaniu w przestrzeni publicznej mobilnej makiety płuc.

– Tkanina filtrująca na płucach ulega stopniowemu zanieczyszczeniu, co ukazuje, z jaką ilością zanieczyszczeń w powietrzu mamy do czynienia. Całość uzupełniają czujnik zanieczyszczeń powietrza z wyświetlaczem oraz informacje o przyczynach i sposobach ograniczania emisji. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza, uruchomione zostaną sygnalizatory świetlny i dźwiękowy – informują w stowarzyszeniu Pomorski Alarm Ekologiczny.

mobilne płuca w Rumi

Mobilne płuca na Pomorzu. Gdzie można je zobaczyć?

W tym sezonie grzewczym makieta odwiedziła już Wejherowo (stanęła przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 1) czy też miejscowość Ostrowo (ulica Zabytkowa). Tym razem mobilne płuca – przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rumi oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 9 – wskazują poziom zanieczyszczenia powietrza właśnie przy szkole przy ul. Stoczniowców.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy każdy oddech przyspiesza śmierć. Kogo słuchać w sprawie smogu – polityków czy naukowców?

mobilne płuca w Rumi

Podczas inauguracji mobilnych płuc omówiono, m.in., raporty pomiaru powietrza, dokonane przez rumski system czujników w latach 2021 i 2022, oraz przedstawiono dane dla Rumi pochodzące z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Mobilne płuca mają się jeszcze pojawić, m.in., w Redzie, Luzinie i Bolszewie.

Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu?

W ubiegłym sezonie grzewczym, od listopada 2021 r. do marca 2022 r., pomiary były wykonywane w ośmiu punktach w sześciu miejscowościach powiatu wejherowskiego.

– We wszystkich tych punktach odnotowano znaczne przekroczenia norm jakości powietrza. Poprawa następowała głównie w okresie wietrznej pogody. Czy sytuacja powtórzy się w tym sezonie, który należy do wyjątkowo ciepłych? Przekonamy się wkrótce – informują w Pomorskim Alarmie Ekologicznym (wcześniej był to Wejherowski Alarm Smogowy).

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze