Języka kaszubskiego mają teraz uczyć się dzieci we wszystkich szkołach gminy Chojnice (Fot. Olek Knitter/ Zawsze Pomorze)

Nauka kaszubskiego we wszystkich szkołach w gminie Chojnice

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wszyscy uczniowie szkół z gminy Chojnice będą mieli możliwość nauki języka kaszubskiego.
Olek
Knitter
15.07.2022 / 10:05

Do tej pory języka kaszubskiego uczyli się uczniowie z kilku gminnych szkół. Było to około 230 uczniów z Charzyków, Ostrowitego oraz w Swornegaci.

- Teraz chcemy wprowadzić naukę kaszubskiego we wszystkich naszych szkołach. Chęć dodatkowych lekcji zadeklarowali rodzice 550. uczniów. To ponad dwukrotnie więcej niż uczy się dotychczas – mówi Anita Sznajder, dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty w gminie Chojnice.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kaszubi nie stracą dotacji na naukę języka? Pytamy pomorskich posłów

Możliwość nauki języka kaszubskiego będzie dodatkową ofertą dla chętnych. Dyrektorka GZO cieszy się z dużego zainteresowania.

- To fajnie, że uczniowie chcą poszerzać swoją wiedzę o regionie. To w końcu ich korzenie, dowiedzą się, jak żyli ich przodkowie, jaka była ich tradycja i kultura - uważa Sznajder.

Nauka języka kaszubskiego to dodatkowe trzy godziny w tygodniu, z czego jedna ma być poświęcona na warsztaty czy wycieczki związane oczywiście z Kaszubami. Anita Sznajder zapewnia, że nauczycieli kaszubskiego nie zabraknie, gdyż są chętni do prowadzenia tych zajęć.

Nauka kaszubskiego nie będzie też „obojętna” dla gminnego budżetu, bo to szansa na spory zastrzyk – w gminie Chojnice na ten cel mają otrzymać nawet 4 mln zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze