(fot. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku)

Nowe maszyny będą prześwietlać bagaże na lotnisku. Nawet 1800 walizek na godzinę

Wykryją automatycznie każde zagrożenie i pomogą obsłudze lotniska. W Porcie Lotniczym Gdańsk uruchomione zostały dwie nowe prześwietlarki do bagaży warte 22 mln złotych. Każda maszyna zapewnia portom lotniczym przepustowość do 1800 walizek na godzinę, a przewoźnikom lotniczym możliwość kontroli 2500 paczek na godzinę.
Redakcja
Zawsze Pomorze
5.05.2022 / 12:26

Sprzęt zapewnia dokładniejszą kontrolę i ma lepszą zdolność do automatycznej oceny bagażu, przez co zmniejszona została liczba walizek zakwestionowanych. Mniejszy jest więc odsetek bagaży wysyłanych do oceny przez operatora. Ponadto operator otrzymuje widok prześwietlonego i zakwestionowanego przez maszynę bagażu w 3D. Może go obejrzeć z każdej strony, a to umożliwia mu szybszą i dokładniejszą weryfikację, co następnie przekłada się na mniejszą liczbę bagaży wysyłanych do kontroli manualnej w obecności pasażera.

- Bezpieczeństwo pasażerów, obsługi i całego lotniska jest naszym absolutnym priorytetem. Ciągle poprawiając jakość, inwestujemy w coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Zakupiliśmy i uruchomiliśmy wyjątkowo czułe urządzenia do wykrywania przedmiotów, mogących stanowić potencjalne zagrożenie w ruchu lotniczym. Dokładność prześwietlania nowych maszyn jest taka, jak badania medycznego wykonanego zwykłym RTG w stosunku do badania wykonanego tomografem komputerowym – powiedział odpowiedzialny za wdrożenie nowego systemu Sławomir Kurowski, kierownik Działu Technicznego i Cargo Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Sławomir Kurowski
kierownik Działu Technicznego i Cargo

Dokładność prześwietlania nowych maszyn jest taka, jak badania medycznego wykonanego zwykłym RTG w stosunku do badania wykonanego tomografem komputerowym

Urządzenia do prześwietlania ma szybki, wielopoziomowy system wykrywania materiałów wybuchowych nowej generacji dla bagażu rejestrowanego i ładunków lotniczych. Jest wyposażony w dwuwidokowy skaner linii rentgenowskiej o podwójnej energii z pełnym obrazowaniem i rekonstrukcją 3D wolumetrycznej tomografii komputerowej. Każda maszyna zapewnia portom lotniczym przepustowość do 1800 walizek na godzinę, a przewoźnikom lotniczym możliwość kontroli 2500 paczek na godzinę.

Nowe urządzenia zostały wyprodukowane przez brytyjską firmę Smiths Detection, z 40-letnim doświadczeniem w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i wydajność operacyjną, a których potrzebują lotniska i linie lotnicze, aby chronić swoich pasażerów, klientów i infrastrukturę przed zagrożeniami. Producent zapewnia, że nowy sprzęt będzie działał od 15 do 20 lat.

Wymianę urządzeń do prześwietlania zaleciła lotniskom w całej Europie Komisja Europejska rozporządzeniem z 5 listopada 2015 roku w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze