Zdjęcie ilustracyjne

Rumia podpisała list intencyjny o współpracy z liderami sektora morskiej energetyki wiatrowej

Spółka Rumia Invest Park postanowiła stworzyć na terenie Rumi Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży offshore. Do inicjatywy właśnie dołączyli liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej: Grupa Polenergia i Equinor Polska. To wyjście naprzeciw potrzebom przyszłych farm wiatrowych na Bałtyku.
Krystyna
Paszkowska
22.10.2022 / 08:00

List intencyjny w sprawie podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej podpisany został w siedzibie Klubu Integracji Społecznej „Zagórze” w Rumi. Wszystko po to, by wzmocnić rynek pracy niezbędny do efektywnego rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Strony zawartego porozumienia zobowiązały się do określenia swoich aktywności w różnych obszarach współpracy związanych z szeroko pojętą edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Aby przygotować doskonałą kadrę zawodową dla morskiej energetyki wiatrowej, warto wzbudzać zainteresowanie sektorem offshore od najmłodszych lat, przez zabawę i budowanie świadomości społecznej, a następnie przez edukację ze szczególnym uwzględnieniem szkół technicznych – mówi Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park. – Wszystkie działania edukacyjno-szkoleniowo-treningowe należy też od początku koordynować. Pomorskie Centrum Kompetencji w Rumi doskonale wpisuje się w taką rolę oraz w zapotrzebowanie Pomorza, naturalnie związanego z gospodarką morską, mając pełną akceptację i pomoc ze strony włodarzy miasta z burmistrzem Michałem Pasiecznym na czele – dodaje prezes Rodak.

List intencyjny w sprawie współpracy sygnowali: burmistrz Rumi Michał Pasieczny, prezes miejskiej spółki Rumia Invest Park Agnieszka Rodak, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia Maciej Stryjecki oraz prezes zarządu Equinor Polska Michał Kołodziejczyk. Liderzy sektora morskiej energetyki wiatrowej przedstawili, na jakim etapie są projekty związane z budową farm wiatrowych: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III.

Rumia stawia na energię z morskich farm wiatrowych

– Rumia Invest Park będzie jednym z kluczowych partnerów Akademii Kompetencji Morskich, jednego z pięciu projektów flagowych wspierających rozwój local content (udział polskich firm – przyp. red.) w projektach morskich farm wiatrowych – zapowiada Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia. – W ramach Akademii Kompetencji Morskich będziemy prowadzić i promować działania, mające na celu rozwój kompetentnych kadr dla nowego sektora przemysłu, jakim jest morska energetyka wiatrowa.

Maciej Stryjecki zaprosił do współpracy wszystkich chcących rozwijać podobne inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe z całego kraju.

– Chcemy takie projekty wspierać merytorycznie, promocyjnie i organizacyjnie – zapewnia Maciej Stryjecki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trzy firmy wspólnie wybudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podkreślił, że przy rozwijaniu takich projektów jednymi z najważniejszych czynników sukcesu są ludzie oraz ich kompetencje.

– Współpraca, którą nawiązujemy ze spółką Rumia Invest Park, ma istotne znaczenie w budowaniu zaplecza kadrowego dla tych ważnych, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, projektów – przyznaje. – Dlatego też chcemy wspierać kształcenie wysokiej klasy specjalistów dla powstającej w Polsce branży morskiej energetyki wiatrowej.

Instalacja farm wiatrowych przez Grupę Polenergia i Equinor Polska ma się rozpocząć w 2025 roku. Pierwszy prąd zostanie przez nie wyprodukowany już dwa lata później. Łączna moc trzech projektów (MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III) to 3 gigawaty. To pozwoli zasilić około 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych. Jednocześnie farmy wiatrowe umożliwią redukcję emisji dwutlenku węgla o setki tysięcy ton i wygenerują co najmniej 10 tysięcy miejsc pracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Kiedy rusza budowa w polskim obszarze?

Planowane inwestycje w farmy wiatrowe to bodziec dla Rumi. Dzięki współpracy miasta z liderami sektora chce, m.in., rozbudować program edukacyjny dla młodzieży z pomorskich szkół ponadpodstawowych. Kolejnymi etapami mają być realizacja poligonu szkoleniowego na miejskich terenach inwestycyjnych oraz stworzenie koncepcji zagospodarowania obszaru przeznaczonego pod budowę siedziby Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi.

– Energetyka w zakresie odnawialnych źródeł energii jest kluczowa, co powtarzamy od wielu lat i bardzo mocno przygotowujemy się jako samorząd do transformacji klimatyczno-energetycznej w Rumi – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Zdiagnozowaliśmy już i zinwentaryzowaliśmy wszystkie źródła, nazwijmy to, nieczystej emisji. Działamy dalej w tej kwestii, mamy naprawdę mocny zespół w urzędzie i spółce. Jeśli chodzi o budowę Centrum Kompetencji, to chcemy, aby to nasi i okoliczni mieszkańcy mieli możliwość pozyskania wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy w branży offshore. Doskonale wiemy, jak wysokie są tam zarobki, tak że zależy nam, aby nasi mieszkańcy byli doskonale przygotowani. Dlatego też współpracujemy z różnymi podmiotami i przedsiębiorcami, a to jest kolejny krok w tę stronę. Z naszej strony zapewniamy pełne wsparcie i mobilizację, aby realizować wspólnie te projekty – zreasumował burmistrz.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze