Owce, wypuszczone w parku  nad Opływem Motławy będą „żywymi kosiarkami” i zadbają między innymi o koszenie trawy (fot. Robert Rozmus || Zawsze Pomorze)

Owce rozpoczynają pracę w Gdańsku

Już w sobotę o godz. 11 na terenie parku nad Opływem Motławy zostanie wypuszczone stado owiec. Zwierzęta będą „żywymi kosiarkami” i zadbają między innymi o koszenie trawy.
Julia
Michalska
6.08.2022 / 09:53

Ekologiczne rozwiązania, które zastępują tradycyjne, często szkodliwe dla środowiska metody, stają się coraz popularniejsze. Mimo postępującego karczowania miejskich terenów zielonych w Gdańsku o zieleń zadbają naturalne kosiarki - owce. Ich "zatrudnienie" w Gdańsku to eksperyment Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Owce będą się pasły w miejscu rekreacyjnym, bez nadmiernego ruchu i bez spalin. 

15 owiec rasy wrzosówka już dziś rozpocznie pracę nad strzyżeniem trawnika, przy tym poprawiając kondycję gleby. Do dyspozycji będą one miały zadaszoną wiatę, paśnik, poidło oraz lizawki solne. Nad całym stadem urokliwych „kosiarek” będzie czuwał weterynarz. Zwierzęta będą pod stałym monitoringiem i dozorem i będą kosić i użyźniać glebę na terenie około 1 hektara.

(fot. Robert Rozmus || Zawsze Pomorze)

15 owiec zastąpi kosiarki na terenach rekreacyjnych w opływie Motławy (fot. Robert Rozmus || Zawsze Pomorze)

Zainstalowanie” owiec na terenie nad Odpływem Motławy po stronie Olszynki ma ograniczyć wydzielanie spalin z kosiarek spalinowych używanych do koszenia trawy. Zwierzęta zatrudnione są do koszenia na 3 miesiące od momentu podpisania umowy. Owce będzie można dzięki obserwującym je kamerkom internetowym na żywo oglądać na YouTube.

Jeśli ten eksperyment Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni się sprawdzi, być może owce zostaną „zatrudnione" do utrzymywania terenów zielonych w innych częściach miasta. 

(fot. Robert Rozmus || Zawsze Pomorze)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze