samolot

Pasażerowie gdańskiego lotniska najczęściej latają liniami Ryanair oraz Wizz Air. Łącznie to aż 80 proc. wszystkich lotów

Awaria sparaliżowała ruch na gdańskim lotnisku

Awaria systemu ILS, wspomagającego lądowanie samolotów w warunkach ograniczonej widzialności, sparaliżowała ruch w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Przez cały piątek oraz sobotni poranek, 9/10 września odwołano w sumie 23 przyloty. Według informacji PAŻP, na gdańskim lotnisku przywrócono już funkcjonowanie systemu ILS.
Karol
Uliczny
10.09.2022 / 14:05

Odwołane przyloty, przekierowanie samolotów na najbliższe lotniska oraz opóźnienia w dotarciu do celu – tak przez cały piątek oraz w sobotni poranek, 9/10 września wyglądały podróże osób, które zaplanowały przylot do Gdańska. Przyczyną problemów było z jednej strony załamanie pogody, z drugiej, awaria elementu systemu ILS, czyli radiowej nawigacji. O usterce w piątek, 9 września poinformowała gdańskie lotnisko Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej w Warszawie.

Od stycznia 2021 r. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy dysponuje najnowocześniejszym w Polsce systemem nawigacji kategorii III B, umożliwiającym starty i lądowania w dużej mgle, z którego w piątek, 9 września nie mógł jednak skorzystać.

– Niestety, na skutek awarii oraz z powodu pogody, mgły oraz niskiej podstawy chmur, doszło do zakłóceń w operacjach lotniczych. Brak przylotów skutkował również odwołaniem niektórych odlotów – mówi Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Od piątku od godz. 5.00 rano do godz. 10.30 w sobotę nie wylądowały w sumie 23 samoloty, które przekierowano na inne lotniska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lipiec rekordowym miesiącem w historii lotniska

Według informacji Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, usterkę usunięto już w piątek, 9 września w godzinach wieczornych. Przed uruchomieniem system musiał jednak przejść obowiązkową fazę testów. W sobotę, 10 września udało się wejść na jego podwyższoną kategorię.

– Samoloty już lądują, usterka została ostatecznie usunięta w godzinach przedpołudniowych. System działa w pełnej zgodzie z przepisami bezpieczeństwa i w porozumieniu z portem lotniczym – informuje Rusłana Krzemińska, rzeczniczka prasowa PAŻP. – Problematyczny element nie ulegał uszkodzeniu w dotychczasowej historii systemu ILS. Producent określa jego awaryjność na granicy błędu statystycznego.

W ciągu całego 2021 roku nie odbyło się 15 z prawie 30 tys. zaplanowanych operacji lotniczych w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy. To 0,05 proc. wszystkich startów i lądowań w Gdańsku. Odwołanie lotów było spowodowane różnymi przyczynami. 5 operacji odwołano z powodów pogodowych: w związku z intensywnymi opadami śniegu i oblodzoną drogą startową. Inne odwołania wynikały z decyzji linii lotniczych, braku uprawnień załogi lub przyczyn technicznych.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze