Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Parlamentarny zespół zajmie się dramatyczną sytuacją na gdańskim Srebrzysku

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku w czwartek, 18 maja zostanie zorganizowane wyjazdowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Spotkanie związane jest z ostatnimi niepokojącymi wieściami dotyczącymi braku miejsc dla najmłodszych pacjentów w szpitalu w Gdańsku. – Chcemy zmobilizować ministra zdrowia do działań – mówi posłanka Agnieszka Pomaska, działająca w zespole.
szpital psychiatryczny na gdańskim Srebrzysku
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku w ostatnich dniach kwietnia 2022 roku wstrzymał przyjęcia na oddziale dziecięco-młodzieżowym. Przyczyna? Maksymalne przepełnienie 46- łóżkowego oddziału, na którym przebywało 61 młodych pacjentów. 

– System o dzieciach zapomniał – mówił dyrektor szpitala dr Mariusz Kaszubowski. Jest to wręcz lament z naszej strony, bo obawiamy się, że do takiej sytuacji albo i jeszcze gorszej może dojść. Chcemy zwrócić na siebie uwagę.

Już wcześniej, 25 marca apel w tej sprawie wystosowała do ministra Adama Niedzielskiego kierująca oddziałem dr Izabela Łucka, która jest także wojewódzkim konsultantem psychiatrii dziecięcej. Po raz kolejny zaalarmowała, że oddział nie jest już w stanie przyjmować takiej liczby osób, będących w głębokim kryzysie psychicznym powodującym zagrożenie życia. Podkreślając, że dyrekcja i organ założycielski szpitala wyczerpali już wszelkie możliwości oraz podjęli dostępne środki, poprosiła o rozwiązania systemowe, chociażby tymczasowe, by problem natychmiast rozwiązać. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Ratujmy nasze dzieci. Dołączcie do naszej akcji społecznej!

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi udzielonej 11 kwietnia 2022 roku wymienił wszystkie działania ministerstwa i przypomniał, odbijając piłeczkę, że zapewnienie mieszkańcom województwa właściwej opieki psychiatrycznej stanowi przede wszystkim obowiązek organów samorządu województwa.

Powyższa wymiana pism niczego nie załatwiła. Także decyzja o wstrzymaniu przyjęć na oddział nie oznaczała końca przepełnienia. W sytuacji gdy życie dziecka jest zagrożone, a żaden inny szpital nie może przyjąć młodego pacjenta, trzeba dostawiać kolejne łóżka. Nawet jeśli opieka nad chorymi dziećmi przekracza możliwości personelu oddziału.

– Obecnie na oddziale dziecięco-młodzieżowym przebywa 57 pacjentów, czyli jedenastu ponad normę – informuje Anna Czarnowska, rzeczniczka szpitala na Srebrzysku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja społeczna „Zawsze Pomorze”. Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych

I właśnie tej dramatycznej sytuacji postanowili przyjrzeć się posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

– W czwartek, 19 maja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na gdańskim Srebrzysku organizujemy wyjazdowe posiedzenie zespołu – mówi działająca w zespole Agnieszka Pomaska, pomorska posłanka Platformy Obywatelskiej. – Liczymy także na obecność przedstawiciela marszałka – pani wicemarszałek Agnieszki Kapały-Sokalskiej i dyrektora departamentu zdrowia dr. Tadeusza Jędrzejczyka. Zdalnie zostali też zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.

Parlamentarzyści zajmą się sytuacją szpitala na Srebrzysku

– Spotkanie w Gdańsku związane jest z ostatnimi niepokojącymi wieściami, dochodzącymi do nas ze szpitala na Srebrzysku i dotyczącymi braku miejsc dla najmłodszych pacjentów. Wiemy, że nie jest to problem tylko tego szpitala i że nie leży on po stronie dyrekcji placówki. Jest to problem systemowy. W ostatnim czasie zlikwidowano oddział psychiatryczny w szpitalu w Gnieźnie, likwiduje się wiele poradni zdrowia psychicznego dla dzieci w całym kraju. Równocześnie rośnie w kraju liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. jest to zjawisko zatrważające – dodaje.

Agnieszka Pomaska deklaruje, ze posłowie zamierzają także zmobilizować ministra zdrowia, który wielokrotnie zapowiadał, że na poważnie zajmie się kwestią zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

– Dotyczy to, niestety, także premiera Mateusza Morawieckiego, który mniej więcej przed rokiem na konferencji prasowej również zapowiadał zwiększenie środków na psychiatrię dziecięcą, oraz poważne zmiany i wsparcie dla dzieci oraz młodzieży. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Widzimy, że, podobnie jak w innych sferach, rząd ten wiele zapowiada, a robi dokładnie odwrotnie – twierdzi Agnieszka Pomaska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Akcja „Ratujmy nasze dzieci”. Tak naprawdę nie mamy już czasu

Spotkanie zespołu parlamentarnego rozpocznie się od wizyty na oddziale dziecięco-młodzieżowym szpitala na Srebrzysku, rozmów z lekarzami i dyrekcją szpitala. Około godziny 13:00 planowana jest debata w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze