Choć kursowanie pociągów wąskotorowych na Mierzei Wiślanej już się w tym roku zakończyło, można będzie nimi pojechać w dniu Wszystkich Świętych

Pociągiem wąskotorowym pojadą na cmentarz

Żuławska Kolej Dojazdowa, organizująca przewozy pasażerskie pociągami wąskotorowymi na Żuławach i Mierzei Wiślanej, wzorem lat poprzednich przygotowuje specjalne przejazdy w okresie Wszystkich Świętych. 31 października, 1 i 2 listopada można będzie dojechać pociągiem na trasie od stacji Cyganka Przejazd do Cmentarza Komunalnego w Nowym Dworze Gdańskim. Uwaga - w tych dniach pociągi będą pojawiać się na przejeździe kolejowym przez dawną drogę nr 55, obecnie pod estakadą ekspresowej S7. Podróżujący samochodami powinni zachować ostrożność.
Piotr
Piesik
26.10.2023 / 19:16

Żuławska Kolej Dojazdowa organizowała w tym roku regularne przewozy pasażerskie pociągami wąskotorowymi na Mierzei Wiślanej, od Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa. Kursowanie tych pociągów zakończyło się we wrześniu. Z powodu trwającego jeszcze remontu mostu kolejowego na Szkarpawie zawieszone są nadal pociągi na trasie z Nowego Dworu Gdańskiego do Stegny i Sztutowa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cmentarze w Gdańsku na Wszystkich Świętych. Jak dojechać?

Dostępna dla pociągów jest nadal infrastruktura kolejowa w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego. Zachowane tory pozwalają dojechać do Cmentarza Komunalnego, znajdującego się na peryferiach miasta, już po południowej stronie dwupasmowej szosy ekspresowej S7. Nekropolia jest oddalona od miasta - dojazd samochodem nie nastręcza problemu, lecz spacer pieszo już tak, zwłaszcza dla osób starszych. W Nowym Dworze Gdańskim nie ma miejskiej komunikacji autobusowej. W tej roli przez trzy dni pojawią się pociągi wąskotorowe.

Jak podaje Żuławska Kolej Dojazdowa, w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada uruchomione zostaną pociągi wąskotorowe na trasie od przystanku Cyganka Przejazd (to przystanek w miejscowości Cyganka na północ od Nowego Dworu, obok przejazdu przez drogę wojewódzką 502 w kierunku Stegny) do Cmentarza Komunalnego w Nowym Dworze Gdańskim. Łącznie będzie to 20 pociągów, po 10 w każdym kierunku.

Gdzie będą przystanki? 

  • Cyganka Przejazd (tymczasowy przystanek początkowy i końcowy w miejscowości Cyganka obok przejazdu z drogą wojewódzką nr 502 w kierunku Stegny);
  • Nowy Dwór Gdański Żelichowo (tymczasowy przystanek w Żelichowie przy ul. Bałtyckiej niedaleko mostu kolejowego nad Tugą);
  • Nowy Dwór Gdański Żeromskiego (tymczasowy przystanek obok przejazdu kolejowego z ulicami Żeromskiego i Polną);
  • Nowy Dwór Gdański Dworzec Kolejowy (stała, główna stacja w Nowym Dworze Gdańskim przy ulicy Dworcowej 29);
  • Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny (przystanek końcowy i początkowy tuż obok Cmentarza Komunalnego).

Pociągi odjeżdżać będą z Cyganki Przejazd o godzinach: 9.00, 10.15, 11.30, 13.00,14.00,15.00, 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00. Czas podróży do Cmentarza Komunalnego to 15 minut. Odjazdy z Cmentarza Komunalnego o godzinach: 9.40, 11.10, 12.20, 13.40, 14.40, 15.40, 16.40, 17.40, 18.40 i 19.40.

Bilet za przejazd w jedną stronę kosztuje 4 złote od osoby niezależnie od liczby przejechanych przystanków, bilety nabywać trzeba u obsługi pociągu. Jak podkreśla ŻKD, pociąg odjeżdżający 1 listopada z Cyganki Przejazd o 10.15 dowiezie pasażerów na główną mszę świętą odprawianą na nowodworskim cmentarzu. Pociąg powrotny zaplanowano o 12.20.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze