pendolino

Z Gdańska do Krakowa
w 5 godzin! PKP skraca czasy przejazdów pociągów

Pociągi PKP Intercity od 3 września mają osiągać rekordowe w historii kolei czasy przejazdów. Najszybszy pociąg trasę z Krakowa do Gdańska przejechać ma w 4 godziny i 50 minut. Z kolei podróż z Krakowa do Warszawy zajmie 2 godziny i 10 minut.
Patrycja
Lniska
12.08.2023 / 07:00

PKP Intercity skraca czasy przejazdów pociągów. W 5 godzin z Gdańska do Krakowa

– W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023, zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych, prowadzonych na liniach kolejowych. 3 września wejdzie w życie czwarta z nich, i będzie obowiązywała do 11 listopada – poinformowało PKP Intercity.

PRZECZYTAJ TEŻ: Odwołane bądź opóźnione pociągi! Awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym PKP PLK

Kiedy najnowsza korekta rozkładu jazdy PKP wejdzie w życie, pasażerowie będą mogli krócej podróżować.

  • Między innymi na trasie Kraków Główny-Gdańsk Główny. Najszybszy pociąg ma pokonywać ten odcinek w 4 godziny i 50 minut, czyli o 17 minut krócej niż dotychczas i o 6 minut krócej niż najlepszy w historii polskiej kolei czas jazdy.
  • Za to trasę z Krakowa do Warszawy 2 składy pokonają w 2 godziny i 10 minut, co również stanowi rekord.
  • Także czas podróży z Warszawy Centralnej do Wrocławia Głównego zostanie skrócony. Najszybszy skład PKP Intercity pokona tę trasę w 3 godziny i 33 minuty – o 16 minut krócej niż w okresie wakacyjnym.
  • Czas przejazdu między Warszawą Centralną a Poznaniem Głównym zostanie również skrócony o około 20 minut.
PKP, krótsze czasy przejazdu pociągów
(PKP Intercity)

Jak wybrać miejsce w pociągu?

Graficzna rezerwacja miejsc to funkcja znana podróżnym m.in. linii lotniczych. Pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do listy 100 połączeń, dla których graficznie można zarezerwować miejsce, dołączy wkrótce 18 kolejnych. Ich pełna lista ma być znana 3 września.  

Krótsze czasy przejazdów, ale i remonty. Gdzie od września będą utrudnienia?

W związku z budową nowych rozjazdów, od września czasowo będzie wstrzymywany ruch na kilku liniach w północnej części kraju.

Między innymi z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie linii kolejowej numer 219 pomiędzy Olsztynem Głównym a stacją w Marcinkowie. Na czas jej remontu zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA) na odcinku Ełk-Olsztyn Główny za pociągi:

  • IC Rybak relacji Białystok-Szczecin Główny-Białystok
  • oraz TLK Biebrza relacji Warszawa Wschodnia-Gdynia Główna-Warszawa Wschodnia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy dworzec PKP Gdańsk Główny wygląda jak w 1900 r.? Co odtworzono, a co wymyślono?

Pełna lista planowanych zmian w kursowaniu pociągów dostępna jest na stronie internetowej PKP Intercity. Informacji podróżnym udzielać będą też informatorzy mobilni PKP Intercity.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze