Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Pomorskie Dni Chopinowskie, czyli muzyka klasyczna i jazz w pałacu w Waplewie Wielkim

Pomorskie Dni Chopinowskie już po raz szesnasty odbędą się w Waplewie Wielkim (powiat sztumski) w pałacu Sierakowskich, dziś siedzibie Muzeum Tradycji Szlacheckiej, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od kilku edycji to muzyczne spotkanie posiada oryginalny charakter - obok muzyki klasycznej prezentowany jest jazz, wszystko w wykonaniu znakomitych muzyków.
Pomorskie Dni Chopinowskie, czyli muzyka klasyczna i jazz w pałacu w Waplewie Wielkim
Piano Duo wystąpią w pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim w ramach Pomorskich Dni Chopinowskich (Fot. Archiwum zespołu)

Pomorskie Dni Chopinowskie to koncerty organizowane w salach z każdym rokiem piękniejszego pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, aczkolwiek bywały w ubiegłych latach również koncerty plenerowe, w pałacowym parku. Tegoroczna edycja odbywa się staraniem gdańskiego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz konsulatu Węgier w Gdańsku.

W najbliższy piątek, 21 października odbędzie się koncert muzyki klasycznej - publiczność wysłucha kompozycji Fryderyka Chopina oraz Ferenca Liszta. W programie Wariacje D-dur Chopina, Apel i Hymn węgierski na orkiestrę, Poemat symfoniczny Orfeusz oraz Poemat symfoniczny Preludia Liszta. Kompozycje wykonywane na fortepianie na cztery ręce. Koncert rozpocznie się o godz. 17.

Wystąpi duet fortepianowy Alisa i Adam Baraz, powstały we wrześniu 2016 roku w Budapeszcie. W ich repertuarze znajdują się utwory klasyczne, romantyczne oraz współczesne, przeznaczone na fortepian na cztery ręce oraz na dwa fortepiany. 

Alisa Baráz, de domo Yajima, urodziła się w Kobe (Japonia). Grę na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Studiowała w Nishinomiya High School w Hyogo, kontynuowała naukę na wydziale muzycznym Kobe College. Została stypendystką w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, następnie ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W 2012 roku zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Euterpe we Włoszech. Obecnie występuje jako solowa pianistka, pracuje także jako akompaniatorka w Węgierskiej Akademii Tańca.

Adam Baraz pochodzi z Balassagyarmat (Węgry). Kompozytor, pianista i akompaniator w Konserwatorium Wiedeńskim, nauczyciel muzyki w Akademii Sztuk Pięknych THÉBA w Budapeszcie i na Słowacji, nauczyciel gry na fortepianie w Ipolybalog Art School. Ma na swoim koncie ponad 160 kompozycji na instrumenty solowe, dzieła kameralne, wokalne i orkiestrowe. Koncertował jako pianista w Europie i Japonii, wykonując m.in. własne utwory. Jego kompozycje były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Meksyku, Tajlandii oraz Chinach.

Druga część Pomorskich Dni Chopinowskich odbędzie się w sobotę. W koncercie muzyki jazzowej wystąpi Jakub Hajdun Trio. W programie znajdą się kompozycje Jakuba Hajduna z jego najnowszej płyty, utrzymane w stylistyce be-bopu, a także pianistyki romantyzmu i impresjonizmu. Ponadto utwory inspirowane twórczością Lenniego Tristano, które pojawią się na kolejnej płycie tria. Początek koncertu również o godz. 17.

Jakub Hajdun Trio tworzą trzej muzycy. Lider Jakub Hajdun to absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego. Jest laureatem nagród na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017) i XV Festiwalu w miejscowości Česká Kamenice (2014). Wspólnie z Januszem Mackiewiczem i Romanem Ślefarskim występował m.in. na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017), 24. Sopot Molo Jazz Festival (2019) oraz w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach (2022). Trio w powyższym składzie ma w swoim dorobku dwa albumy: Jakub Hajdun Trio (2020) oraz Utwory własne (2022).

Na kontrabasie zagra Janusz Mackiewicz. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku. Debiutował w Big Bandzie Jerzego Partyki. W 2009 roku wspólnie z innymi muzykami Trójmiasta założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które współpracuje z Sopot Molo Jazz Festival i festiwalem Jazz w Lesie w Sulęczynie. Powołał do życia własne zespoły: kwartet i kwintet, a ostatnio elektryczny fusion-band Elec-Tri-City. Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Perkusistą tria jest Roman Ślefarski - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wcześniej studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Otrzymał nagrodę indywidualną (Nowa Twarz Polskiego Jazzu) oraz Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą ’96 z zespołem Newest Trio. Nagrał około 40 płyt i tyle samo ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych czy reklam. Pracował z takimi zespołami, jak: Jakub Hajdun Trio, Sławek Jaskułke Sextet, A’FreAK-aN Project, Jerzy Małek Group, Mateusz Smoczyński Quintet oraz z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, a także Scottem Hamiltonem, Reggie Moore’m, Michałem Urbaniakiem, Agą Zaryan, Kazikiem i Jackiem Lachowiczem.

Wstęp na koncerty jest wolny.

 

W koncercie muzyki jazzowej wystąpi Jakub Hajdun Trio, na zdjęciu lider zespołu (Fot. Elżbieta Makuła-Hajdun)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka