Zdjęcie ilustracyjne

Pomorze przygotowuje się na elektrownię atomową

Samorządowcy z powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego przyjęli zaproszenie marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i w Urzędzie Marszałkowskim dyskutowali o wzajemnej współpracy przed i w trakcie budowy elektrowni atomowej. Ta ma powstać w gminie Choczewo.
Olek
Knitter
25.11.2022 / 17:33

- Wszyscy mamy świadomość skali inwestycji związanej z budową elektrowni atomowej. Widzimy więc potrzebę przygotowania się do udziału w tym procesie - mówił podczas spotkania z samorządowcami marszałek Mieczysław Struk, który zaproponował też stworzenie specjalnego forum samorządowego do regularnej wymiany informacjami, spostrzeżeń i uwag między samorządami graniczącymi z miejscem budowy elektrowni. Zostanie powołana również grupa ekspercka składająca się z naukowców, specjalistów i autorytetów z różnych dziedzin, którzy będą współpracować i doradzać samorządom, które wejdą w skład powołanego forum.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykanie zbudują elektrownię atomową na Pomorzu

Pomorskie chce się dobrze przygotować do tej inwestycji. To zadanie, które obejmuje dziesiątki dziedzin i zagadnień.

- To nie tylko sam proces budowy elektrowni. Ale choćby przygotowanie terenu budowy, jego zaplecza i powiązania tego z dziesiątkami firm i zakładów w całym regionie i w Polsce - podkreśla burmistrz Redy, Krzysztof Krzemiński.

Mieczysław Struk
marszałek Pomorza

Wszyscy mamy świadomość skali inwestycji związanej z budową elektrowni atomowej. Widzimy potrzebę przygotowania się do udziału w tym procesi

Elektrownia atomowa powstanie w gminie Choczewo i to bez wątpienia będzie największa inwestycja w historii Pomorza. Będzie ona, zdaniem samorządowców, oddziaływać nie tylko na tę gminę, ale i całe województwo pomorskie.

- Co z ochroną zdrowia mieszkańców, pracowników budowy, a w przyszłości także samych pracowników elektrowni? Jaki będzie wpływ inwestycji na warunki życia, gospodarkę, w tym branżę turystyczną? Czy dalej będzie można wypoczywać na pięknych bałtyckich plażach. Pytań jest wiele – zastanawiał się podczas spotkania marszałek Struk.

I stąd, jego zdaniem, potrzeba powołania forum oraz zespołu ekspertów.

- To właśnie tu będziemy mogli regularnie wymieniać się informacjami, spostrzeżeniami czy uwagami – podkreślał marszałek Struk.

ZOBACZ TEŻ: Będzie kolejowy dojazd do pomorskiej „atomówki”

Ale propozycja samorządu województwa jest szersza. Powstanie również grupa ekspercka. Będą w niej naukowcy, specjaliści i autorytety z różnych dziedzin: środowiska, spraw ekonomicznych, technicznych, zdrowotnych czy społecznych. Ich rolą będzie doradztwo we wszystkich sprawach, jakie zgłoszą członkowie forum.

- Z mojej strony deklaruję współfinansowanie pomorskiego panelu ekspertów – poinformował Jarosław Białk, starosta pucki.

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze