Aleksandra Kosiorek

Aleksandra Kosiorek

Kto kandydatem na prezydenta Gdyni? Aleksandra Kosiorek wystartuje z Gdyńskiego Dialogu

W cieniu wyborów parlamentarnych gdyńska opozycja przeprowadziła samorządowe prawybory. Po trzech miesiącach konsultacji okazało się, że 38-letnia prawniczka Aleksandra Kosiorek pokonała w prawyborach gdyńskiego przedsiębiorcę Bartłomieja Austena. Kandydatka Gdyńskiego Dialogu zadeklarowała, że, w razie objęcia stanowiska prezydent Gdyni, zaproponuje swojemu konkurentowi fotel wiceprezydenta.
Dorota
Abramowicz
25.10.2023 / 15:58

Aleksandra Kosiorek kandydatką na prezydenta Gdyni. Wystartuje z Gdyńskiego Dialogu

Wyniki pierwszych gdyńskich prawyborów samorządowych, trwających od 30 maja do 21 września 2023 r., zostały zaprezentowane podczas konferencji w środę, 25 października. Gdyński Dialog zaproponował wybór między dwojgiem kandydatów:

  • radczynią prawną, działająca aktywnie na rzecz praw kobiet, Aleksandrą Kosiorek
  • a przedsiębiorcą, stałym publicystą „Liberté!”, publikującym w mediach ogólnopolskich i lokalnych, Bartłomiejem Austenem.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdyński Dialog przedstawił kandydatów na prezydenta Gdyni

W prawyborach uczestniczyło około tysiąca osób. Miały zdecydować, kto z zaprezentowanej dwójki powinien konkurować w walce o stanowisko z wieloletnim prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem.

– Opublikowaliśmy wywiady, zarówno w wersji papierowej, jak i online, z kandydatami na obywatelskiego kandydata na prezydenta, a w mediach społecznościowych i na naszych stronach staraliśmy się jak najbardziej przybliżyć sylwetki tych dwóch znakomitych osób – wyjaśniła Natalia Kłopotek-Główczewska, rzeczniczka prasowa Gdyńskiego Dialogu. – Zaproponowaliśmy różne formy głosowania: ankietę internetową, głosowanie papierowe. Ponadto badaliśmy to, jak wyszukiwano dane nazwisko w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, jakie zasięgi i interakcje generowały posty w mediach społecznościowych poszczególnych kandydatów, oraz które z nich przyciągnęło więcej osób na organizowane przez siebie wydarzenia. Ogólnie mówiąc, mierzyliśmy i sprawdzaliśmy poparcie na skalę naszych wszystkich możliwości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powstała Federacja Gdyński Dialog. Liczy na sukces w wyborach
Aleksandra Kosiorek

Jakie poparcie zdobyła Aleksandra Kosiorek?

Aleksandra Kosiorek w głosowaniu internetowym dla mieszkańców cieszyła się 70-procentowym poparciem, podobnie w statystykach internetowych (interakcje, wyszukiwanie słów kluczowych, „przyciąganie” osób na organizowane przez siebie wydarzenia). W głosowaniu papierowym, które odbyło się po debacie obojga kandydatów, Kosiorek uzyskała prawie 85-procentowe poparcie. Podczas konferencji prasowej zadeklarowała, że po wygranych wyborach ma zamiar stawiać na transparentność, dialog i miasto przyjazne przedsiębiorcom.

PRZECZYTAJ TEŻ: Budowa Węzła Karwiny opóźniona. Happening Gdyńskiego Dialogu

– Moja kandydatura to kandydatura obywatelska, bezpartyjna i gdyńska. Moja kandydatura to przekonanie, że Gdynia zasługuje na osobę, której się chce, której zależy, która jest z zupełnie innego pokolenia i bliżej realnych problemów mieszkańców – stwierdziła Aleksandra Kosiorek.

Podczas konferencji padła jeszcze jedna ważna deklaracja kandydatki opozycji.

Aleksandra Kosiorek
kandydatka Gdyńskiego Dialogu na prezydenta Gdyni

Zapowiadałam niejednokrotnie, że po objęciu urzędu prezydenta zrealizuję audyt miejskich finansów, w tym również wszelkich zawartych umów wieloletnich. Nie będę jednak zajmowała się tym sama. Gdy wygram, zaproponuję Bartłomiejowi Austenowi stanowisko wiceprezydenta, dedykowane właśnie kwestiom finansowym i inwestycyjnym.

– Po tych prawyborach mamy w środowisku poczucie, że tu nikt nie przegrał – stwierdził Bartłomiej Austen. – Wręcz przeciwnie, wszyscy wygraliśmy, przede wszystkim jako zespół. Jestem przekonany, że tandem prawniczka-ekonomista, doświadczona społeczniczka-polityk ze stażem może się bardzo dobrze uzupełniać i wspierać. Jako miłośnik gry zespołowej dobrze wiem, że zespół trzeba budować w oparciu o unikalne kompetencje, i tak właśnie jest u nas.

PRZECZYTAJ TEŻ: Profesor Norman Davies honorowym obywatelem Gdyni? Ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem do rady miasta
Bartłomiej Austen

Bartłomiej Austen

Kiedy są wybory samorządowe?

Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 r. W sierpniu swój udział w nich zapowiedział rządzący Gdynią od 1998 r. Wojciech Szczurek. W poprzednich wyborach w 2018 r. obecny prezydent wygrał w pierwszej turze, zdobywając prawie 68 proc. głosów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sprawa działki przy ul. Przemyskiej 34 zgłoszona do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli

Federacja Gdyński Dialog powstała po porozumieniu sześciu gdyńskich stowarzyszeń oraz nieformalnych środowisk, samorządowców i zwykłych mieszkańców Gdyni. Jej celem jest przygotowanie oferty programowej i personalnej na wybory w Gdyni w 2024 roku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze