(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Szpital w Kartuzach z dużym dofinansowaniem

Rada Powiatu Kartuskiego przyznała Powiatowemu Centrum Zdrowia 17 mln. złotych dofinansowania. Pieniądze te mają zostać przeznaczoe na modernizację i rozbudowę kartuskiego szpitala, w tym na m.in. stworzenie Centrum Diagnostyki Obrazowej.
Anna
Merchel
22.07.2022 / 09:33

Dofinansowanie PCZ równać się ma inwestycjom w kartuski szpital. W planach wymienia się stworzenie „łącznika” między budynkiem głównym a budynkiem „B”, w którym znajduje się obecnie oddział chorób wewnętrznych - tam powstać mają nowe sale dla pacjentów oraz pracowników oddziału.

- To jest projekt, który przygotowywaliśmy od kliku lat. Szpital funkcjonuje od sześciu dekad, więc modernizacja jego infrastruktury i warunków pracy personelu jest koniecznością. Te pieniądze to tak naprawdę pierwszy etap rozwoju, z trzech, które zakładamy. Bez nich szpital nie ma szansy się rozwijać – argumentuje dofinansowanie prezes Powiatowego Centrum Zdrowia, Paweł Witkowski.

W nowo wybudowanym obiekcie znaleźć mają się pracownie rezonansu magnetycznego (powiat kartuski, jak poinformował Prezes PCZ, jako jedyny w województwie pomorskim takich nie posiada), tomografii komputerowej, echokardiografii (tzw. echo serca) i ultrasonografii (badania USG) oraz w przebudowanej poradni specjalistycznej oddział rentgenodiagnostyki (badań RTG), który tworzyłby z tego razem Centrum Diagnostyki Obrazowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kwidzyński szpital bez SOR i nocnej opieki chorych?

Plan inwestycyjny uwzględnia też poprawienie komfortu pracy personelu szpitala poprzez stworzenie dla nich nowych szatni oraz gabinetów.

Dofinansowanie ma pokryć również koszty przebudowy dróg dojazdowych i pożarowych, budowę miejsc parkingowych dla samochodów oraz ambulansów - w tym stacje do ich ładowania - a także prace związane z nieokreślonym szerzej w uchwale „zagospodarowaniem terenu”.

- Mimo iż plany modernizacyjne rozpoczęły się kilka lat temu, kwota 17 mln złotych została oparta o wstępne wyceny powstałe na początku tego roku. Dopiero ogłoszenie przetargu, planowane wraz z początkiem jesieni, zweryfikuje czy pieniądze te są wystarczające, by pokryć koszty inwestycji. Jestem zdeterminowany by w tym roku przekazać plac firmie, która podejmie się prac wykonawczych oraz rozpocznie proces budowy i modernizacji szpitala - informuje prezes kartuskiego szpitala.

ZOBACZ TEŻ: Wykluczenie ratunkowe w Pomorskiem. Kiedy na SOR jedzie się nawet dwie godziny

Przekazane przez Radę Powiatu pieniądze zostaną wydane na modernizacje szpitala według określonego harmonogramu:

  • 2023 rok - kwota 500 tys. zł,
  • 2024 rok - kwota 3mln. zł,
  • 2025 rok - kwota 3mln. zł,
  • 2026 rok - kwota 3mln. zł,
  • 2027 rok - kwota 3mln. zł,
  • 2028 rok - kwota 3mln. zł,
  • 2029 rok - kwota 1,5mln. Zł

- Podjęcie uchwały umożliwi zrealizowanie kolejnego ważnego etapu wyczekiwanej modernizacji kartuskiego szpitala. Powiat kartuski inwestuje we wszystkich obszarach ważnych dla mieszkańców – nie tylko w infrastrukturę drogową, ale także w oświatę i zdrowie. W obecnej kadencji, na rzecz naszego szpitala, już udało się zrealizować szereg inwestycji m.in. wybudowaliśmy aptekę oraz centralną sterylizatornię. Dodatkowo pozyskaliśmy środki na zakup trzech nowych karetek i tomografu. Jednak to właśnie budowa łącznika stanowi temat istotny dla nas od lat. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia zyskamy centrum diagnostyki, powiększone zostaną oddziały chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii. Jest to ważny krok w kierunku kolejnego zadania – pełnej modernizacji oddziału chirurgicznego. Zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze - podkreśla starosta kartuski Bogdan Łapa.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze