Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Reda już podłączona do sieci gdyńskiej sieci ciepłowniczej

Gdyńsko-rumska sieć ciepłownicza OPEC została połączona z siecią w Redzie. - Jej mieszkańcy od teraz mogą liczyć na stabilniejszy i tańszy dostęp do sieciowego ciepła, szczególnie ważny w okresie energetycznego kryzysu i drożejących paliw - przekonują włodarze.
Reda już podłączona do sieci gdyńskiej sieci ciepłowniczej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W czwartek, 16 lutego przy nowym obiekcie technicznym na granicy Rumi i Redy trzej samorządowcy, prezydent Gdyni oraz burmistrzowie Rumi i Redy, symbolicznie uruchomili połączenie dwóch systemów ciepłowniczych: gdyńsko-rumskiej sieci, którą zarządza spółka OPEC Gdynia i redzkiej sieci, za którą odpowiada lokalne MPCK Koksik.

- Dzięki porozumieniu między naszymi miastami, usprawniamy działanie infrastruktury ciepłowniczej, czyli jednej z najważniejszych usług docierających do naszych domów, z której korzysta coraz więcej mieszkańców – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - To niezwykle ważne, szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie, gdy przez sytuację międzynarodową ceny paliw i opału są niestabilne, a jednocześnie wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i wpływu infrastruktury na środowisko stają się coraz bardziej wyśrubowane.

OPEC i MPCK Koksik będą współpracować na podstawie postanowień z listu intencyjnego. Założenia są proste: sprzedaż ciepła o mocy 8 MW i jednocześnie świadczenie usługi przesyłowej przez OPEC na rzecz Koksika. Redzka ciepłownia będzie z kolei odpowiadać za dalszy przesył, dystrybucję i sprzedaż ciepła mieszkańcom Redy. W efekcie ma być mniej potencjalnych problemów z dostawami, a przede wszystkim wysokich podwyżek, które mogłyby wystąpić w krótkim czasie.

- Połączenie systemów ciepłowniczych jest wyrazem integracji gmin: Gdyni i okolic, a także dbałości o czystość atmosfery i ograniczanie emisji CO2 na szerszym obszarze - podkreślał Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Docelowo oznacza to ograniczenie zużycia 11 tys. ton węgla oraz 23 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To niezwykle ważne, szczególnie w tak trudnym gospodarczo czasie, gdy przez sytuację międzynarodową ceny paliw i opału są niestabilne, a jednocześnie wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i wpływu infrastruktury na środowisko stają się coraz bardziej wyśrubowane.

Wojciech Szczurek / prezydent Gdyni

- Naszym celem było ustabilizowanie i ograniczenie kosztów ciepła oraz osiągnięcie wymiernych korzyści ekologicznych w postaci ograniczenia emisji substancji szkodliwych powstających w wyniku spalania węgla w ciepłowni miejskiej w Redzie - dodawał Jarosław Kubera, prezes MPCK Koksik. - Dodatkowym aspektem połączenia są również kwestie bezpieczeństwa dostawy ciepła zarówno dla mieszkańców Redy jak i Rumi oraz, szczególnie w okresie letnim, również dla części odbiorców Gdyni. Podłączenie drugiego źródła ciepła do systemu gdyńskiego podniesie pewność dostawy ciepła dla naszych odbiorców.

Połączenie systemów ciepłowniczych to jeden z ważnych elementów szerszej strategii spółki OPEC na lata 2022-2040.

- Nasze sieci zostały połączone fizycznie w zautomatyzowanej komorze technicznej na granicy Redy i Rumi i włączone w jeden system dozoru OPEC. Ciepłociągi zostały już zasilone gdyńskim ciepłem i po przeprowadzeniu testów technicznych, w celu ustabilizowania różnic temperaturowych i ciśnieniowych, ciepło OPEC zasili bezpiecznie i stabilnie system Koksika, gwarantując mieszkańcom Redy czyste i atrakcyjne cenowo ciepło – mówi Wojciech Folejewski, prezes spółki OPEC.

Infrastruktura, o której mowa, znalazł się dokładnie na granicy dwóch miast, przy ul. Morskiej po stronie Redy oraz ul. Kosynierów po stronie Rumi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka