Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem. W 550. rocznicę jego urodzin na Pomorzu zainaugurowano Rok Kopernika

Dalszy rozwój przebiegającego przez trzy województwa Szlaku Kopernikowskiego, wystawa plenerowa pt. „Mikołaj Kopernik Ponad Czasem” – w gdańskim Hevelianum w środę, 1 marca zainaugurowano Rok Kopernika na Pomorzu.
inauguracja Roku Kopernika, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Inauguracja Roku Kopernika na Pomorzu

W tym roku przypada 480. rocznica śmierci wielkiego astronoma, a decyzją Senatu RP rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Pomorską odsłonę Roku Kopernika zainaugurowano w środę, 1 marca w Centrum Hevelianum konferencją, podczas której podpisano porozumienie o współpracy w rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.

Szlak Kopernikowski. Co o nim wiemy?

Szlak Kopernikowski to liczący ok. 590 km ponadregionalny szlak turystyczny, przebiegający przez miejsca związane z życiem i działalnością wybitnego astronoma – na terenie województwa pomorskiego przez Malbork, Sztum oraz Kwidzyn. Przebiega także przez województwa:

  • kujawsko-pomorskie
  • i warmińsko-mazurskie.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Kopernik z Chojnic”, któremu należał się Nobel, patronem 2022 roku. Kim był Johann Daniel Titius?

Na szlaku można zwiedzać zabytki pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, odwiedzać planetaria czy prowadzić obserwacje astronomiczne. Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach wiedzie przez: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko i Elbląg. W województwie kujawsko-pomorskim natomiast przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń czy Brodnicę.

Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Szlak Kopernikowski będzie się rozwijał

Szlak Kopernikowski powstał w 2012 roku, a w ubiegłym roku samorządy trzech województw zdecydowały o jego wspólnym oznakowaniu i promocji. Teraz z kolei marszałkowie podpisali porozumienie o współpracy w rozwoju tego przedsięwzięcia.

– Cieszę się, że pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. – Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa.

W podpisaniu umowy uczestniczyli także przedstawiciele Gdańska, Malborka, Sztumu i Kwidzyna oraz gdańskiego Hevelianum, gdyńskiego Centrum Nauki Experyment w oraz malborskiego Muzeum Zamkowego.

Wystawa „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem”. Fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma

Podczas konferencji otwarto wystawę „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem” – nawiązuje ona formą do postów z mediów społecznościowych, przybliżając fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.

– Poznamy Mikołaja Kopernika jako: lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę i kanonika – informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: 412. urodziny Jana Heweliusza w Gdańsku

Przy okazji oglądania wystawy, na fotościance można sobie zrobić zdjęcie z Kopernikiem i Heveliuszem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka