Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Ruszyła Kaszubopedia. Ambitne plany jej twórców

Ponad 500 haseł dotyczących Kaszub, m.in. symboli, mitów, pamięci, przekonań czy stereotypów znajdziemy w Kaszubopedii – internetowej encyklopedii powstałej i rozwijanej dzięki pracy wielu osób, w tym naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego. Wydawcami publikacji jest Instytut Kaszubski oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Ruszyła Kaszubopedia. Ambitne plany jej twórców

Autor: Fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Mówiąc o Kaszubopedii należy odnieść się do projektu Gniazdo Gryfa, którego kierownikiem i pomysłodawcą był prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UG.

- Jego celem było stworzenie kompendium wiedzy o kaszubskich symbolach, mitach, pamięci, świecie wyobrażonym, przekonaniach i stereotypach. Założono, ze będzie ono również uwzględniało specyfikę procesów etnicznych, kulturowych i społecznych na terenie zamieszkiwanym przez społeczność kaszubską - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Przedmiotem była także tradycja, w tym „tradycja wynaleziona", a więc złożony i wielopoziomowy zasób wartości i treści kulturowych, żywy, stale reinterpretowany, ulegający zmianom w czasie, ale jednocześnie z wieloma elementami trwałymi.

Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury

Na początku 2021 r. ukazała się książka będąca efektem projektu. „Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury”. To obszerna publikacja. Na 744 stronach znalazło się ponad 400 haseł napisanych przez jedenastu autorów: prof. UG dr hab. Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, prof. dr hab. Józefa Borzyszkowskiego, dr hab. Witosławę Frankowską, prof. dr hab. Daniela Kalinowskiego, dr Katarzynę Kulikowską, prof. UG dr hab. Annę Kwaśniewską, dr Magdalenę Lemańczyk, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyńskiego, dr Justynę Pomierską, dr Tomasza Rembalskiego oraz prof. dr hab. Milosa Rezníka. Nakład w ciągu kilku miesięcy rozszedł się całkowicie. Jednocześnie nieustannie pojawiały się postulaty, aby ten projekt rozwijać dalej. I właśnie Kaszubopedia jest realizacją tych postulatów.

- Z jednej strony bazujemy na hasła, które przygotowano z myślą o Gnieździe gryfa, zostały one jednak przez autorów przejrzane, uzupełnione, tam gdzie to było niezbędne także poprawione - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Z drugiej strony pojawiły się pomysły na kolejne hasła - ponad 100! Będziemy je także sukcesywnie przygotowywać i umieszczać na stronie.

Kaszubopedia jest projektem otwartym.

- Nie tylko zapraszamy do korzystania z encyklopedii, ale także do zgłaszania poprawek, uzupełnień czy podsuwania swoich pomysłów, np. nowych haseł – dodaje prof. Obracht-Prondzyński. W przyszłości strona ma doczekać się wersji w j. kaszubskim, a w kolejnych latach, niewykluczone, również w j. angielskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka