sklep, zakupy, koszyk

(fot. Pixabay)

Bojkot rosyjskich
i białoruskich towarów
w Polsce

Wycofajcie ze swojej oferty produkty białoruskie i rosyjskie. Wprowadźcie własne, indywidualne sankcje gospodarcze na Białoruś i Rosję – apeluje Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego.
Ryszarda
Wojciechowska
2.03.2022 / 15:54

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego zaapelowała do wszystkich konsumentów o bojkot białoruskich i rosyjskich produktów.

 • Towary wytworzone na terytorium Białorusi są oznakowane kodem kreskowym zaczynającym się od cyfr 481.
 • Rosyjskie produkty zaczynają się od jednej z sekwencji cyfr: od 460 do 469 – przypomniano.

Sieci bojkotują rosyjskie i białoruskie towary w Polsce

Prezes Izby Andrzej Jaworski twierdzi, że ten apel odnosi skutek. Już kilka dużych sieci handlowych zareagowało pozytywnie, wycofując ze swoich sklepów produkty rosyjskie i białoruskie. Zrobiły to ostatnio sieci:

 • Biedronka,
 • ALDI.
 • polska sieć handlowa Topaz.

– Okazuje się, że na swoich półkach mieli ponad sto produktów. Co pokazuje, że jest ich w Polsce więcej niż nam się wydawało do tej pory. Do bojkotu przyłączają się też małe sklepiki. Dostajemy informacje, że nasze plakaty, nawołujące do bojkotu towarów tych dwóch krajów, są przez ludzi drukowane i potem wieszane w witrynach placówek handlowych – mówi Andrzej Jaworski, prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego.

Andrzej Jaworski
prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego

Ważne, że ten bojkot to prosta rzecz, którą każdy z nas może zrobić, manifestując swój sprzeciw przeciwko tej wojnie, którą wywołała Rosja.

– W ten sposób można pozbawić państw: rosyjskiego i białoruskiego, finansowego obrotu. A niektóre towary przynosiły im naprawdę gigantyczne zyski – tłumaczy Andrzej Jaworski, podając jako przykład chociażby herbatę o angielsko brzmiącej nazwie, ale produkowanej przez Rosjan, oraz filtry do wody.

Andrzej Jaworski
prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego

Wycofajcie ze swojej oferty produkty białoruskie i rosyjskie. Wprowadźcie własne, indywidualne sankcje gospodarcze na Białoruś i Rosję.

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego (IGHRS) jest ogólnopolską organizacją, zrzeszającą ponad 150 podmiotów z rynku spożywczego, m.in. producentów:

 • drobiu,
 • wołowiny i wieprzowiny,
 • mleka i przetworów mlecznych,
 • zbóż,
 • owoców i warzyw,

a także firmy z innych gałęzi przemysłu spożywczego.

Sieci kosmetyków bojkotują rosyjskie produkty

Bojkot kosmetyków z Rosji zapowiedziały sieci kosmetyków, m.in.:

 • Rossmann,
 • Hebe.

PRZECZYTAJ TEŻ: Działalność Domu Rosyjskiego w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania

– Nie chcemy w żaden sposób wspierać producentów z Rosji, których podatki – zasilając rosyjski budżet – mogą być również przeznaczane na cele związane z atakiem na Ukrainę – powiedziała Agata Nowakowska, rzeczniczka Rossmanna w Polsce. – Dlatego w trybie natychmiastowym zdecydowaliśmy o zdjęciu z półek naszych drogerii 52 artykułów wyprodukowanych bezpośrednio w Rosji (decydującym czynnikiem był EAN, wskazujący na Rosję jako kraj pochodzenia) oraz 101 produktów polskiego dystrybutora – chodzi o markę Natura Siberica, dostarczającą kosmetyki na licencji rosyjskiej spółki Natura Siberica LTD – dodała.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze