kran

Skażona woda
w Wejherowie! Można ją pić po przegotowaniu

Dobra wiadomość dla mieszkańców Wejherowa! Wodę można pić po przegotowaniu. Taką informację w czwartek, 9 marca w komunikacie przekazała Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie. Od początku tego miesiąca wejherowianie w sporej części miasta borykają się z problemem wody skażonej bakteriami. Dotychczas nadawała się tylko do spłukiwania sanitariatów.
Patrycja
Cybulska
9.03.2023 / 18:37

Skażona woda w Wejherowie! Nadaje się do spożycia po przegotowaniu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie w komunikacie z czwartku, 9 marca poinformował, że woda z wodociągu publicznego Wejherowo „warunkowo” nadaje się do spożycia. Dotyczy to obszaru ograniczonego ulicami:

 • Nanicką,
 • Przemysłową,
 • I Brygady Pancernej WP
 • oraz Tartaczną.
  skażona woda w Wejherowie, ulice
  PSSE Wejherowo

  Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu.


  Jak czytamy dalej w komunikacie:

  • przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń niepoddawanych procesowi wyparzania, kąpieli noworodków i niemowląt,
  • wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie, bez gwałtownego schładzania, pozostawić do ostudzenia,
  • woda bez przegotowania może być stosowana jedynie do codziennej higieny osobistej, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

  – Czasowo dodaje się do wody wodociągowej środek dezynfekcyjny, tj. podchloryn sodu – w ilości gwarantującej utrzymanie w kurkach konsumentów chloru wolnego na poziomie nie wyższym niż 0,3 mg/l – poinformował wejherowski sanepid.

  Dodał, że trwają prace, mające na celu przywrócenie właściwej jakości wody, zgodnej z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

  Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.


  Mieszkańcy Wejherowa z problem skażonej wody borykają się od środy, 1 marca. Sanepid poinformował wtedy o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym, tj. obecności bakterii z grup coli, Escherichia coli i Enterokoków.

  Dotychczas woda w sporej części miasta nadawała się tylko do spłukiwania sanitariatów. Zanieczyszczenie obejmuje ponad 20 ulic i, według szacunków samego dostarczyciela wody, około 5 tysięcy mieszkańców.

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze