Strefa DigiSail, czyli żeglarstwo w wirtualnej rzeczywistości

Na początku lipca rozpoczął się festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days. To wydarzenie szczególnie istotne w kalendarzu sportowców. Jednak prócz tradycyjnego żeglarstwa, odbywającego się na wodzie, znalazło się miejsce na inne, bardziej nowoczesne jego oblicze.
Katarzyna
Georgiev
24.07.2023 / 16:33

Strefa DigiSail Free to Play jest jednym z elementów unijnego projektu Erasmus+, badającego korelację pomiędzy żeglarstwem tradycyjnym a wirtualnym. Projekt zainicjowany został w trakcie pandemii COVID-19. Zaobserwowano wtedy nagły wzrost popularności gry, symulującej wyścigi żeglarskie, Virtual Regatta. Pojawiła się wówczas myśl, by promocja tradycyjnej wersji sportu, odbywała się za pomocą jej wirtualnej wersji.

Pod namiotem w gdyńskiej marinie dzieci oraz młodzież mogą na tabletach spróbować swoich sił w tej grze. Łączy ona rozgrywkę z nauką. Na początku graczom oferowany jest 10-odcinkowy samouczek, poprzez który mają szansę zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną. Sterując jachtem, mogą m. in. poznać standardową trasę regat, nauczyć się halsowania, czy doboru odpowiedniego żagla w zależności do kursu względem wiatru.

Bardziej zaawansowani mają możliwości stworzenia własnych regat, rywalizowania z innymi graczami z całego świata, lub ścigania się jeden na jeden.

A na tych, którzy nadal byliby spragnieni żeglarskich wrażeń, czekają gogle VR. Wystarczy włożyć je na głowę, by przenieść się na pokład załogi olimpijskiej łódki klasy 49er. Materiał nagrany został kamerą 360 stopni, co pozwala na oglądanie go, przy jednoczesnym kręceniu oraz obracaniu głową. Za sobą dojrzeć można sternika, blisko siebie czarne żagle, a przed sobą bezkresną wodę. I to wcale nie schodząc z ziemi!

Strefę w Gdyni odwiedzać można do 26 lipca. W Gdańsku w Molotece pojawi się w dniach 25-27 sierpnia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze