Fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

Tablicę z nazwą Węzła Zesłańców Sybiru odsłonięto dziś w Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz prezes koła Związku Sybiraków Waldemar Świto odsłonili dziś tablicę z nazwą Węzła Zesłańców Sybiru. Upamiętnia ona obywateli II RP wywożonych na Syberię, do Kazachstanu, na Daleki Wschód. Powróciło stamtąd bardzo niewielu.
Piotr
Piesik
29.05.2022 / 16:37

O nadanie nazwy Zesłańców Sybiru dla węzła drogowego u zbiegu ulic 10 Lutego, Dworcowej i Podjazd wnioskowali do Rady Miasta Gdyni członkowie koła Związku Sybiraków w tym mieście. Uchwała została podjęta na sesji rady w dniu 27 kwietnia, dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy Węzła Zesłańców Sybiru.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd uczestnicy wydarzenia przeszli na Węzeł Zesłańców Sybiru. Towarzyszyła im Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. 

Jak mówiła radna Elżbieta Raczyńska: - Chcemy, żeby pamięć o tych ludziach nie zginęła, a trwała na wieki, trwała na zawsze i była wpisana w historię naszego miasta. Dlatego 29 maja będzie szczególną datą upamiętniającą właściwie nie tylko zesłańców Sybiru, ale i wszystkich tych, którzy ginęli na tej ziemi, byli męczeni. 

Waldemar Świto, prezes koła Związku Sybiraków powiedział, że to powód do dumy dla wszystkich Sybiraków, że nadano taką nazwę węzła, w centrum Gdyni, w miejscu bardzo godnym.

W trakcie uroczystości wręczono też medale honorowe z okazji 90-lecia powstania Związku Sybiraków.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze