Tczew dla Ukrainy

Z Tczewa wyruszy kolejny transport z pomocą dla Ukrainy. Kierunek: Izium

W ramach inicjatywy Tczew dla Ukrainy organizowany jest transport humanitarny z pomocą dla ukraińskiego Iziuma. Organizatorzy planują przewieźć wsparcie żywnościowe i rzeczowe dla ludności cywilnej oraz obrony terytorialnej. Ma to być około 2 ton pomocy. Inicjatywę można wesprzeć za pomocą portalu zrzutka.pl. Dzięki zbiórce będzie można sfinansować zakup leków i koszty paliwa (do Iziuma z Tczewa jest 1800 km w jedną stronę).
Krystyna
Paszkowska
25.10.2022 / 16:49

To nie pierwsza taka inicjatywa. Dotychczas członkowie grupy Tczew dla Ukrainy samodzielnie zorganizowali już 9 transportów:

  • trzy do Równego i Lwowa,
  • dwa do Dnipro i Kremieńczuka
  • oraz po jednym do Buczy i Kality.

– Dzięki współpracy z ukraińską organizacją My Poriad z Krzemieńczuka dwa razy strona ukraińska przysłała busy do Polski, które załadowaliśmy pomocą humanitarną – mówi Łukasz Brządkowski, członek inicjatywy Tczew dla Ukrainy oraz radny miejski. – Szczególnie trudna i ważna była wyprawa do Buczy, miejscowości dotkniętej potwornymi zbrodniami rosyjskiego okupanta. Przyjechaliśmy tam w grekokatolicką i prawosławną Wielkanoc, przywożąc ponad 600 pakietów żywnościowych z tradycyjnymi dla tego okresu potrawami. Dodatkowo przewieźliśmy na Ukrainę i do Tczewa łącznie 120 paczek przekazanych od rodzin i dla rodzin, które w wyniku wojny zostały rozdzielone.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tczew dla Ukrainy: 13 tys. km, 1500 paczek i transporty w rejony objęte wojną

Nie tylko leki, środki opatrunkowe i żywność tczewianie przewieźli do okupowanej Ukrainy. Także do biblioteki ukraińskiej w Fundacji RC w Gdańsku przekazali 15 kartonów książek.

Łącznie, wsparcie na terenie Ukrainy, przekazane za pośrednictwem inicjatywy Tczew dla Ukrainy, zamknęło się liczbą 1750 dostarczonych paczek z pomocą, o łącznej wadze ok. 35 ton, i przejechanych prawie 20 000 km.

Transport humanitarny wyruszy do Iziuma

– W ramach inicjatywy Tczew dla Ukrainy organizujemy transport humanitarny z pomocą dla Iziuma – mówi Łukasz Brządkowski. – Przewieziemy wsparcie żywnościowe i rzeczowe dla ludności cywilnej oraz obrony terytorialnej. Planujemy przewieźć około 2 ton pomocy. Dzięki zrzutce będziemy mogli sfinansować zakup leków i koszty paliwa – do Iziuma mamy 1800 km w jedną stronę.

Członkowie grupy od początku wojny organizują wsparcie dla mieszkańców Ukrainy. W ramach inicjatywy Tczew dla Ukrainy organizowali pomoc humanitarną na dwa sposoby:

  • wspieranie transportów innych organizacji
  • oraz wysyłanie własnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Strażacki wóz bojowy z Kwidzyna pojechał do Baru w Ukrainie

Tych pierwszych było łącznie 10: cztery na granicę w Zosinie i Dorohusku, trzy do Iwanofrakowska i trzy do Lwowa oraz Równego.

  • Do Lwowa trafiło ogólnie 285 kartonów wsparcia żywnościowego i medycznego oraz 60 materacy dla noclegowni dla uchodźców.
  • Do Równego i Łucka przewieźli 125 kartonów wsparcia oraz kilkadziesiąt litrów płynów do dezynfekcji, które trafiły do równieńskiego szpitala wojskowego oraz punktu dla uchodźców przy łuckiej katedrze.
  • Do Iwanofrankowska przekazano 85 paczek żywnościowych i ze środkami higienicznymi.

Teraz przygotowywany jest kolejny transport. Można jeszcze wesprzeć inicjatorów pomocy dla Ukrainy za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. Zbiórka trwa jeszcze tylko dwa dni.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze