Park Piotrowo w Tczewie

Tczew wyłonił wykonawcę Parku Piotrowo. Starogardzka firma ma 150 dni na realizację zadania

ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego zajmie się rewitalizacją dawnego folwarku Piotrowo w Tczewie. Mieści się on na dużym osiedlu Bajkowym, jednym z nowszych. Powstanie tam park, jednak nie od początku był to oczywiste, co wzbudziło wiele kontrowersji. Początkowo miał tam powstać kolejny plac zabaw, jednak docelowo zdecydowano się na stworzenie miejsca do rekreacji dla całych rodzin.
Krystyna
Paszkowska
11.07.2023 / 14:46

Folwark Piotrowo w Tczewie przejdzie rewitalizację

Stworzeniem parku na terenie dawnego folwarku Piotrowo zainteresowane były dwie kociewskie firmy. Obie oferty przewyższały kwotę zaplanowaną w budżecie na ten cel. Po ponownym ich przeanalizowaniu miasto zdecydowało się na wybór oferty złożonej przez starogardzką firmę ROKA Budownictwo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Park Piotrowo czeka na rewitalizację

Przed nim spore wyzwania – zwłaszcza to związane z jednym z oczek wodnych w pobliżu zabudowań folwarcznych. Poziom wody w tym zbiorniku mocno się obniżył. Teraz oczko wodne przypomina błotniste bajoro. Jak zapewnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu zagospodarowanie oczka wodnego jest jednym z punktów realizacji projektu.

Docelowo cały teren ma być miejscem do rekreacji dla rodzin. Dla najmłodszych pojawi się jedynie kilka zabawek, ponieważ typowych placów zabaw dla dzieci na osiedlu Bajkowym nie brakuje.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powstanie nowe zielone centrum Tczewa?

– Umowa z wykonawcą została podpisana pod koniec czerwca, ma on teraz 150 dni na realizację zadania – mówi Małgorzata Mykowska. – Park Piotrowo zajmie obszar ok. 1,7 ha u zbiegu ulic: Piotrowo, Andersena i Kubusia Puchatka. W projekcie są m.in.: alejki spacerowe, górka saneczkowa, elementy małej architektury, urządzenia zabawowe dla dzieci, wiaty, stoły, ławki, leżaki miejskie, hamaki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Planowane są nasadzenia zieleni, w tym: drzew, krzewów, traw ozdobnych oraz bylin. Teren zostanie doświetlony słupami oświetleniowymi z oprawami parkowymi – dodaje rzeczniczka.

Folwark Piotrowo. Tczewianie od kilku lat chcieli rewitalizacji

O zagospodarowaniu dawnego folwarku Piotrowo mówiło się już od kilku lat. W ubiegłym roku, nie czekając na działania miasta, projekt do Budżetu Obywatelskiego złożyła grupa mieszkańców Tczewa. Są oni przekonani, że to miejsce z ogromnym potencjałem. Ich projekt zakładał powstanie parku z alejkami o charakterze pałacowo-dworskim, podobnego do Ogrodu Oliwskiego.

Miastu w ramach III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych udało się pozyskać 2 mln zł na realizację projektu „Zielony Tczew – rewitalizacja parku na terenie dawnego folwarku Piotrowo”. Zawiera on również sugestie podnoszone przez wnioskodawców do BO.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze