(Fot. Karol Makurat)

Unikatowy papieski parasol po dwóch latach wraca do kościoła św. Mikołaja w Gdańsku

Jego odnalezienie podczas prac remontowych kościoła świętego Mikołaja w Gdańsku zostało uznane za sensację na skalę krajową. Od poniedziałku, 15.11.2021 r. po dwuletniej, profesjonalnej konserwacji można obejrzeć w świątyni jedyny w Polsce w pełni zachowany papieski parasol z 1928 roku. Zobaczcie zdjęcia!
Dorota
Abramowicz
15.11.2021 / 15:52

Jest to obiekt unikalny, jedyny zachowany w Polsce – mówi o. Michał Osek, przeor gdańskich dominikanów. – Takie parasole bazylikowe można wprawdzie spotkać w kościołach głownie niemieckich i francuskich oraz w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, ale ze względu na zniszczenie materiału był on wymieniany. W naszym przypadku, po ostatniej publicznej prezentacji ombrellino zostało schowane i praktycznie zapomniane.

Przeor podkreśla, że dopiero od niedawna można mówić o profesjonalnej konserwacji tkanin. Wcześniej, gdy materiał niszczał, zastępowano go nowym lub próbowano zacerować, co uniemożliwiało konserwację. Dzięki temu, że parasol papieski z Gdańska przetrwał w ukryciu, nie został poddany eksperymentalnym naprawom.

Parasol papieski został niespodziewanie odnaleziony pod koniec 2019 roku  w krypcie pod Kaplicą św. Jacka. Do Gdańska trafił w 1928 roku z okazji nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi św. Mikołaja. Dzięki współpracy z PAN Biblioteką Gdańską oraz z Muzeum Narodowym w Gdańsku unikatowy obiekt został natychmiast zabezpieczony, a dominikanie wystąpili z wnioskiem do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wypisanie znaleziska na rejestr zabytków.

Pierwszy etap prac był zrealizowany w 2020 r. dzięki umowie dotacyjnej z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Obecny, ostatni etap prac sfinansowany został przez  miasto Gdańsk.

Naprawa papieskiego parasola trwała dwa lata.

– To i tak krótko – twierdzi o. Michał Osek. –  Zwłaszcza, że koszty były stosunkowo duże, przekraczające 100 tys. złotych. Ponadto jest to niezwykle czasochłonna sprawa. Dziś obiekt ten może cieszyć oko gdańszczan.

Od najbliższej niedzieli, 21 listopada ombrellino będzie wystawione już na stałe w prezbiterium bazyliki.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze