Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Usuń azbest w trosce o zdrowie

W ramach realizowanego od 2017 r. programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miejskiej Tczew” z miasta zniknęło już 81 ton tego niebezpiecznego minerału. W tym roku planowane jest usunięcie kolejnych 30 ton. Rozpoczął się proces przyjmowania wniosków.
Usuń azbest w trosce o zdrowie

Autor: gmina-tczew.pl

Na wykonawcę prac związanych z demontażem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest w ramach konkursu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miejskiej Tczew” w 2023 roku miasto wybrało firmę ECO-POL z Pruszcza Gd. Zainteresowani usługi mogą kontaktować się z wykonawcą telefonicznie (52) 330 80-65.

- Nabór wniosków na usuwanie wyrobów zawierających azbest odbył się w październiku w 2022 roku – informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - Planowana ilość wyrobów do usunięcia wynosi około 30 Mg. Prosimy wnioskodawców o współpracę z firmą ECO-POL i spełnienie wszystkich warunków koniecznych do wykonania usługi usuwania wyrobów zawierających azbest w zakresie przedstawionym we wnioskach - dodaje.

Przypomnijmy, miasto realizuje program „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Miejskiej Tczew” od 2017 roku. Dotychczas usunięto 81 Mg wyrobów zawierających azbest. Zadanie to współfinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Usuwanie azbestu z naszego otoczenia to kwestia bezpieczeństwa. Włókna tego minerału dostające się do organizmu człowieka podczas oddychania na stałe pozostają w jego płucach, przyczyniając się do powstawania takich chorób jak: pylica azbestowa (azbestoza), rak płuc, międzybłoniak opłucnej.

Pamietajmy, że obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi. Jeżeli powierzchnia zawierająca azbest nie jest naruszona, to nie zagraża zdrowiu, ale w innym przypadku - gdy zaczyna się kruszyć - już jest to bardzo niebezpieczne.

Powietrze zanieczyszczone jego włóknami, dociera do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Jak podkreślają fachowcy, ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, i tak np. nowotwory mogą rozwijać się 20-30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu.

Właśnie uwalnianie się azbestu do powietrza sprawia, że każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka