W Lęborku powstają m.in takie budynki - po 16 mieszkań z windą 

W Lęborku powstają nowe mieszkania. To oferta m.in. dla młodych małżeństw

Od kilku miesięcy przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Lęborku trwa budowa nowoczesnego budynku – z windą oraz podziemną halą garażową - dla 40 rodzin. Budynek ma być gotowy jesienią tego roku. Jednak to nie koniec inwestycji mieszkaniowych w tym mieście, chociażby w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.
Olek
Knitter
3.01.2023 / 13:05

Jak informują w lęborskim urzędzie, obecnie trwa przetarg na budowę kolejnych dwóch budynków po 16 mieszkań każdy przy ul. Władysława IV. Już w tym miesiącu mają zostać podpisane umowy na roboty budowlane. Również w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy kolejnego budynku z mieszkaniami na wynajem w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Taki budynek powstanie przy ul. Stryjewskiego 12 i znajdzie się w nim 16 mieszkań z windą.

Lębork był pierwszą miejscowością w Polsce, w której rozpoczęła się budowa mieszkań w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego.

- Model ten zakłada mieszkania o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności. Korzystne warunki finansowania pozwolą niskim kosztem zaproponować lęborczanom o średnich dochodach pierwsze mieszkanie – informują w lęborskim urzędzie.

Witold Namyślak
burmistrz Lęborka

To oferta na pierwsze mieszkanie m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę, którzy posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, ale za małe, aby wziąć komercyjny kredyt.

- Po wybudowaniu w ostatnich latach 200 mieszkań komunalnych z dopłatami BGK przystąpiliśmy do nowego programu skierowanego do naszych mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Lęborka Witold Namyślak. I dodaje: – To oferta na pierwsze mieszkanie m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę, którzy posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, ale za małe, aby wziąć komercyjny kredyt. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz będzie miała szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach do własności. Znaczące dotacje oraz wkład własny przyszłych najemców są korzystne także dla budżetu miasta. Pozyskanie na miejskie budownictwo w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym.

Budowa wielorodzinnych domów pod wynajem w ramach SIM planowana jest w następujących lokalizacjach:

 

  • Obrońców Wybrzeża 1 - 40 lokali z windą i podziemną halą garażową (trwa budowa)

  • Władysława IV – dwa budynki po 16 mieszkań z windą Mieszka I bis (ok. 35 lokali z windą w dwóch budynkach)

  • Stryjewskiego 12 - 16 lokali z windą


W 2023 roku planowane jest rozpoczęcie w Lęborku budowy trzech budynków komunalnych przy ul. Malczewskiego 25-27. Każdy z nich będzie składał się z 16 mieszkań oraz windy. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie tego zadania w wysokości blisko 19 mln złotych z Funduszu Dopłat. To aż 85 procent kosztów budowy. Po otrzymaniu dofinansowania budowa może ruszyć jeszcze w roku 2023.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze