W Słupsku powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

Każda z inwestycji w psychiatrię dziecięcą jest na wagę złota – zdrowia, a nawet życia. W dwóch budynkach poszpitalnych w Słupsku działać będzie Centrum Zdrowia Psychicznego. Projekt budowlany, jaki zlecono na potrzeby tej inwestycji kosztować ma ponad 360 tys. zł. W wyremontowanych pomieszczeniach działać będą: poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży oraz oddział dzienny z diagnostyką, psychoterapią i rehabilitacją osób dorosłych.
Krystyna
Paszkowska
21.09.2023 / 05:00

Centrum Zdrowia Psychicznego będzie działać w Słupsku

Wykonawca na przygotowanie projektu ma 7 miesięcy. 20 września podpisana została umowa na realizację zamówienia ze spółką Albis Biuro Budowlane z Bielska-Białej.

Kiedy już projekt remontu dwóch poszpitalnych budynków będzie gotowy wyłoniony zostanie wykonawca przebudowy obu obiektów. Po zakończeniu prac budowlanych w budynku A przy ul. Obrońców Wybrzeża 4 w Słupsku będą funkcjonować Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży (II poziom referencyjny) wraz z niezbędną infrastrukturą. W drugim z budynków - B ma działać Oddział dzienny z diagnostyką, psychoterapią i rehabilitacją osób dorosłych z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, które nie wymagają leczenia w oddziale stacjonarnym. Co niezwykle istotne, budynek ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt dysponować będzie także dwoma dwuosobowymi pokojami w standardzie hotelowym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Psychiatryczny paradoks na Pomorzu. Więcej pieniędzy na leczenie i... dłuższe kolejki

- Od wielu lat samorząd województwa wspiera inwestycje w zakresie projektów, przebudowy, rozbudowy i wyposażenia tzw. placówek marszałkowskich - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Tym razem przeznaczamy środki na wykonanie projektu remontu budynków dla Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. To bardzo ważny projekt, który dotyczy nieletnich i dorosłych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Gdy rozpoczęta inwestycja zostanie zakończona, pacjenci będą mieli komfortowe warunki leczenia w różnych formach terapii, a personel pracy – dodaje Mieczysław Struk.

Z budynku A będą korzystać uczące się dzieci i młodzież do ukończenia 21 lat z zaburzeniami psychicznymi. Z kolei z budynku B pomoc uzyskają pacjenci z ostrymi zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami schizoafektywnymi, schizofrenią, chorobą afektywną jedno- i dwubiegunową, a także osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych w co najmniej trzymiesięcznej abstynencji. Na pomoc będą mogły liczyć również osoby z zaburzeniami adaptacyjnymi, lękowo-depresyjnymi czy osobowości.

Planowana jest terapia dla czterech grup po maksymalnie 15 osób każda, ogółem ma to być od 40 do 60 osób. Zajęcia terapeutyczne będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych grup i jej członków. Będą to m.in. psychoterapia indywidualna i grupowa, socjoterapia grupowa (np.: trening funkcji poznawczych, umiejętności społecznych, kulinarny, budżetowy, higieniczny), psychoedukacja, trening relaksacji i mentalizacji, terapia ruchem, arteterapia, muzykoterapia i elementy psychodramy. Ponadto, planowane są zajęcia poza oddziałem, m.in.: wyjścia do muzeum, biblioteki, kawiarni, kina czy teatru.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze