Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

W Sopocie zrobisz anonimowy i darmowy test na HIV, HCV i kiłę

W Sopocie otwarto Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym każdy może anonimowo i bezpłatnie wykonać szybki test w kierunku HIV, HCV i kiły. Wynik jest znany już po 15 minutach. Warto się zbadać!
W Sopocie zrobisz anonimowy i darmowy test na HIV, HCV i kiłę
Warto się zbadać, bo diagnoza ratuje życie - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu (pierwsza z prawej)

Autor: Ewelina Wołejko

Warto się zbadać, bo diagnoza ratuje życie - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. - Odpowiednio prowadzone leczenie nie dopuści do rozwinięcia się choroby. Nie warto się bać. Warto wiedzieć. Punkt jest otwarty dla wszystkich chętnych.

Sopot jest 25. miastem, w którym działa PKD. Otwarcie nowego punktu jest odpowiedzią na duży wzrost liczby zakażeń HIV, HCV i kiły, wykrytych w minionych latach.

- Uruchamiając kolejny punkt na Pomorzu, po Gdańsku i Gdyni, tworzymy warunki do tego, żeby jak najwięcej osób się przetestowało i otrzymało informację na temat swojego zdrowia - mówi Małgorzata Paliwoda, wiceprezeska Fundacji Pomorski Dom Nadziei, która prowadzi PKD. - Każda osoba, u której zostaje wykryte zakażenie, jest kierowana na bezpłatne leczenie. Osoba z HIV, dzięki temu, że przyjmuje tabletki, nie zachoruje na AIDS i nie umrze przedwcześnie, a efektywnie leczona, nie przekaże wirusa kolejnym osobom. Warto się testować dla swojego zdrowia i zdrowia najbliższych. 

W sopockim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym podejmowane będą działania, mające na celu zwiększenie motywacji osób zakażonych HCV i kiłą do leczenia oraz osób zakażonych HIV do podjęcia leczenia antyretrowirusowego. Można tu również dowiedzieć się, jak nie dopuścić do zakażenia, jak uchronić się przed błędem diagnostycznym spowodowanym np. zbyt wczesnym wykonaniem testu na HIV.

W 2023 r. zaplanowano przyjęcie 200 osób, które skorzystają z 300 porad - przed i po teście - oraz wykonanie 700 badań w kierunku HIV, HCV i / lub kiły. Możliwe będzie m.in wykonanie szybkiego testu na miejscu z krwi z opuszka palca i poznanie wyniku już w 15 minut. 

Dodatkowe dyżury w najbliższy weekend

W najbliższy weekend 20-21 maja 2023 r., w godzinach 10.00-14.00 - w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV - zaplanowano dodatkowe dyżury. 

Co druga osoba z HIV nie wie, że jest zakażona 

Statystyki są zatrważające. Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wskazują na duże wzrosty zakażeń w woj. pomorskim:

  • wirusem HIV - z 81 zakażeń w 2021 r. do 173 w 2022 r., co daje VI miejsce w kraju;
  • kiłą - z 703 zakażeń w 2020 r. do 1127 w 2021 r. (IV miejsce w Polsce); 
  • wirusem HCV, co doprowadziło do zapalenia wątroby typu C - z 915 w 2020 r. do 1244 w 2021 r. (V miejsce w Polsce).

Badanie w kierunku HIV wykonało niespełna 10% dorosłych Polek i Polaków. Co druga osoba z HIV nie wie o swoim zakażeniu, a wystarczyłoby zrobić test.

- W Polsce wykrywamy HIV zdecydowanie za późnododaje Małgorzata Paliwoda. - Pod opiekę służby zdrowia trafiają osoby już w fazie AIDS. Tych hospitalizacji można by było uniknąć, gdyby każdy na pewnym etapie życia wykonał test. Wiele osób sądzi, że problem HIV, HCV czy kiły ich nie dotyczy. Tymczasem odpowiednio wcześnie wykony test pozwala na podjęcie leczenia i uniknięcie rozwoju ciężkich chorób, jak AIDS, nowotwór wątroby czy uszkodzenie układu nerwowego.

Gdzie na badanie?

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Sopocie jest czynny w poniedziałki, w godzinach 16.00-20.00, w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego 10.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka