Wielokulturowy piknik rodzinny w stoczniowej „Stołówce”

Występy muzyczne i taneczne, debata o pomocy, porady prawne, gry i zabawy dla dzieci, barszcz, grochówka, bigos i kolorowa wata cukrowa – to tylko niektóre atrakcje wielokulturowego pikniku rodzinnego w ramach Światowego Dnia Uchodźcy, który odbędzie się w Gdańsku w niedzielę 18 czerwca.
Redakcja
Zawsze Pomorze
17.06.2023 / 14:24

World Refugee Day to coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Z tej okazji w Gdańsku w niedzielę 18 czerwca w godz. 11.00-17.00, w w nowej przestrzeni rekreacyjnej, która powstała w sąsiedztwie historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Europejskiego Centrum Solidarności (w miejscu dawnej stołówki, dlatego ma nazwę „Stołówka”). Organizatorem pikniku jest Województwo Pomorskie, ale tak naprawdę to wspólna inicjatywa wielu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych.

W ramach pikniku przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz przy pomocy Związku Ukraińców bogatą część artystyczną.

Kto wystąpi?

  • Andrij Szymbra – pieśni ukraińskie
  • Dziecięcy ukraiński zespół taneczny MAKSYMUS - hip-hop, latynos, tańce ludowe
  • Bochdana Radczenko pieśni ukraińskie
  • Zespół taneczny Perła Ukrainy tańce ludowe
  • Maroko - artysta z Nigerii tradycyjne melodie ludu Igbo
  • Wira Cholodon-Duda + Skrzydła Ukrainy
  • Ewchen Barysznikow, artysta białoruski pieśni białoruskie
  • Zespół taneczny białoruskie tańce ludowe
  • Zespół Charazd pieśni ukraińskie

Debata

Podczas pikniku, o godzinie. 14.00 odbędzie się debata na temat pomocy humanitarnej z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli sektora społecznego, Igora Tracza – Fundacja Igora Tracza, Kuby Markowskiego – Dobry Brat, Hani Hraish – Gdańskie Centrum Kultury Muzułmańskiej, Imama – Palestyna, Dawida Czyża – Fundacja „Orla Straż” – obszar pomocy Irak/Iracki Kurdystan/Ukraina/Egipt/Nigeria oraz przedstawiciela The Lutheran World Federation.

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Stowarzyszenie „Ovum” zapewnią na miejscu konsultacje z prawnikiem i doradcą obywatelskim (prawo ukraińskie i polskie, w tym legalizacja pobytu i zatrudnienia) w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim oraz konsultacje psychologiczne w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Podczas pikniku Caritas Archidiecezji Gdańskiej będzie prowadził zapisy na półkolonie i zaprezentuje aktywności wakacyjne dla dzieci. Pojawi się punkt pośrednictwa pracy.

Atrakcje dla dzieci

Na dzieci czekają liczne atrakcje: dmuchaniec/zjeżdżalnia, gry terenowe, punkt baniek mydlanych, punkt malowania kredą (domki kartonowe), punkt malowania farbami – kolorowanki ze wzorami różnych kultur, strefa gier planszowych np. twister, muchomor, stoisko do lepienia w glinie, plastelinie i modelinie, fabryka zakładek (wykonanie zakładki ze słynnymi miejscami z Trójmiasta), fabryka skarbonek (warsztaty malowania na ceramice), Warsztaty Projekt Miasto (tworzenie małej wersji swojego ulubionego miejsca w trójmieście), malowanie toreb bawełnianych, słoik życzeń, malowanie twarzy dzieciom, „Pomaluj świat na niebiesko i żółto - warsztat z malowania na tkaninie, punkt Europe Direct - „koło fortuny, Spółdzielnia Socjalna Zeroban ze stanowiskiem krawieckim, wyplatanie siatek maskujących z odpadów materiałowych, które zostaną wysyłane na front do Ukrainy.

Strefa gastro i relaksu

Powstanie także strefa gastronomiczna, gdzie nieodpłatnie będzie serwowany: barszcz ukraiński, zielony barszcz, wojskowa grochówka, bigos, wata cukrowa w kolorze biało-czerwonym oraz niebiesko-żółtym, kawa, herbata, soki, woda. Stanie foodtruck z hot-dogami, a Koło Gospodyń Wiejskich z Borzychowa zapewni nieodpłatnie przysmaki regionalne.

Zabezpieczenie medyczne i ofertę podstawowych badań profilaktycznych zapewni Copernicus sp. z o.o.

Powstanie też strefa relaksu wyposażona w leżaki.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze