Sejmik Województwa Pomorskiego

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Województwo pomorskie wypowiada umowy
z Obwodem Kaliningradzkim

Samorząd województwa pomorskiego wypowiedział umowy o współpracy z administracją Obwodu Kaliningradzkiego – taką decyzję podjęto jednomyślnie podczas sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Urząd Marszałkowski zapowiedział również przekazanie 1 mln zł na pomoc Ukraińcom przybywającym na teren woj. pomorskiego oraz zwiększanie tej kwoty w miarę potrzeb.
Karol
Uliczny
28.02.2022 / 13:39

- Ukraina będzie niepodległa, razem z Polską. Dzisiaj walczy na swoich, wschodnich granicach za naszą i waszą wolność – mówił, zaproszony na poniedziałkową sesję Sejmiku, konsul Ukrainy w Gdańsku.

Oleksandr Plodystyi dziękował Polsce za przyjmowanie uchodźców oraz pomoc Ukrainie. Podkreślał, że bez wsparcia militarnego, obrońcy Kijowa oraz Charkowa byliby w znacznie trudniejszym położeniu.

- Chciałbym podziękować naszym przyjaciołom, Polakom, za to, że przyjmuje, ogrzewa i karmi naszych uchodźców, żony, matki, kobiety z małymi dziećmi. To nie jest normalne, że XXI w. muszą szukać domu w innym miejscu. Myślę, że wszyscy widzieliśmy jak w Kijowie, bez żadnego powodu, czołg przejechał cywilny samochód, również jak czołg strzelał do samochodu z 5-osobową rodziną. To jest barbarzyństwo i za to będzie zapłata.

- Mamy nadzieje, że przyjdzie taki moment, gdy Putin będzie sądzony jako zbrodniarz wojenny – dodawał marszałek Mieczysław Struk. – Jako samorząd regionalny włączymy się, ponad wszelkimi podziałami, we wszystkie działania, jakie prowadzi rząd polski, by wesprzeć ukraińskich przybyszy.

Samorząd zrywa współpracę z Federacją Rosyjską

Marszałek poinformował o przekazaniu 1 mln zł na pomoc Ukraińcom, które trafią do organizacji pozarządowych, które będą pracować z uchodźcami. Jednocześnie nie wykluczył uruchomienia z rezerwy budżetowej znacznie większych środków. Mówił również o potrzebie koordynacji pomocy mieszkańców, którzy mogą zaoferować noclegi oraz przedsiębiorców, zgłaszających chęć zatrudnienia.

- Przygotowujemy się, poprzez nasze szpitale, na przyjęcie cywilów i żołnierzy. Chcemy zadedykować im oddziały chirurgiczno-ortopedyczne, które będą przyjmować rannych z Ukrainy – mówił Mieczysław Struk. - Pomoc to także opieka na poziomie POZ, szczepień, pomocy psychologicznej, a także okołoporodowa. Ponadto, w czterech naszych szpitalach na terenie Gdańska, Gdyni, Kościerzyny i Słupska, będziemy zbierać środki opatrunkowe, które będą wysyłane na Ukrainę.

Od 28 lutego, do odwołania, uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować pociągami regionalnymi na terenie całego województwa. Bezpłatne przejazdy dotyczą pociągów Polregio oraz SKM. Samorząd planuje także wysłać na granicę polsko-ukraińską pociąg z darami przekazanymi przez mieszkańców woj. pomorskiego, którym następnie przyjadą na teren Pomorza uchodźcy. Ukraińcy będą mogli liczyć także na bezpłatną pomoc prawną.

Oleksandr Plodystyi
konsul Ukrainy w Gdańsku

Tylko w jedności i solidarności możem powstrzymać Putina. Ukraina może to zrobić, ale tylko z waszą pomocą. Innego wariantu nie ma. Dziękuję wam bardzo.  

- Do tego chcemy wprost zrezygnować z uczestnictwa w organizacjach, w których uczestniczą przedstawiciele Federacji Rosyjskiej – zapowiedział marszałek Struk. W poniedziałek, bez głosów sprzeciwu, Sejmik przyjął uchwałę w sprawie wypowiedzenia współpracy pomiędzy woj. pomorskim a administracją Obwodu Kaliningradzkiego. - Podpisałem dzisiaj wniosek do rządu RP, aby unijne środki, które pozostały w dyspozycji programu o współpracy transgranicznej z Obwodem Kaliningradzkim, przesunąć główne na transgraniczną współpracę z Litwą, ale także innymi krajami bałtyckimi z wyłączeniem Federacji Rosyjskiej.

Na tym samym posiedzeniu przyjęto uchwałę w sprawie wypowiedzenia umowy o współpracy pomiędzy Sejmikiem Województwa Pomorskiego a Dumą Obwodu Kaliningradzkiego oraz, przez aklamację, uchwałę wyrażającą stanowisko w związku z agresją rosyjską na Ukrainę.

„Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na terytorium Ukrainy. To brutalny akt gwałtu łamiący normy prawa międzynarodowego odnoszące się do suwerenności i integralności państw, niosąc cierpienia dla narodu ukraińskiego, zagraża też bezpośrednio bezpieczeństwu Europy, w tym Polsce. (…) Zwracamy się władz państwowych Unii Europejskiej, NATO i całej społeczności międzynarodowej, o natychmiastowe wprowadzenia jak najszerszych sankcji przeciwko agresorowi Federacji Rosyjskiej”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze