WOŚP w Gdyni zagra z przytupem. Cztery sztaby i bardzo dużo atrakcji

Bardzo bogato zapowiada się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdyni. W mieście działają cztery sztaby orkiestrowe. W tym roku odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia. Tylko w ramach największego ze sztabów zagra ponad 900 wolontariuszy. Ciekawie zapowiadają się licytacje oraz program artystyczny.
Krystyna
Paszkowska
19.01.2023 / 13:20

Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia. Jednak Orkiestrę można wspierać już teraz, biorąc udział w aukcjach lub zbiórkach online oraz stacjonarnych. Gdyńskie sztaby szykują także dodatkowe atrakcje.

Największy gdyński i zarazem jeden z większych sztabów w Polsce, to Gdynia dla Orkiestry. Jego siedziba mieści się w budynku YMCA (ul. Żeromskiego 26). W jego ramach kwestować będą, m.in. Sławomir Rybicki, Henryka Krzywonos-Strycharska czy Robert Biedroń.

– Tym razem w naszym sztabie będzie grać 904 wolontariuszy – mówi Igor Nizio, szef sztabu Gdynia dla Orkiestry. - To o 104 osoby więcej niż w ubiegłym roku. Jak zwykle skupiamy się na tradycyjnej zbiórce do puszek, gdzie wolontariusze będą chodzić po ulicach i zbierać pieniądze, oraz zbiórce online, czyli licytacjach na Allegro – tam mamy już ponad 120 aukcji, a także e-skarbonce, na której jest ponad 15 tys. zł. Obecnie uzbieraliśmy już prawie 80 tys. zł – dodaje szef sztabu.

Tradycyjnie już w serwisie Allegro sztab prowadzi aukcje na rzecz WOŚP. Obecnie to już 131 aktywnych aukcji, ale lista cały czas się powiększa. Wśród gdyńskich aukcji do wylicytowania są m.in.: rejs żaglowcem STS „Pogoria”, dzień z PKM Gdynia, możliwość zostania pomocnikiem maszynisty PKP SKM Trójmiasto, pełna niespodzianek teczka posła Marka Rutki, weekend w hotelu Mercure Gdynia Centrum, akordeon Weltmeister, voucher do restauracji „Niewinni Czarodzieje Trzy Zero” czy weekend w Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.

Każdy, kto jeszcze chciałby przekazać przedmiot na aukcję, może to zrobić, wypełniając formularz na stronie: https://gdyniadlaorkiestry.pl/aukcje.php.

Właściciele restauracji, kawiarni czy sklepów cały czas mogą jeszcze zgłosić chęć umieszczenia w swoim lokalu puszki stacjonarnej. Wystarczy wypełnić prosty formularz: https://gdyniadlaorkiestry.pl/#stacjonarna.

Sztab uruchomił również własną e-skarbonkę. Wszyscy chętni mogą wesprzeć zbiórkę, klikając w link: www.wesprzyjnas.pl.

Pełnoletni wolontariusze działający w tym sztabie będą mogli liczyć na bonus od firmy Traficar. 15 zł na przejazd ich autami w dniu finału. Ponadto firma przygotowuje specjalną flotę obrandowaną logo 31. finału WOŚP.

Szczegółowe informacje o działaniach sztabu można znaleźć na stronie: www.gdyniadlaorkiestry.pl.

WOŚP Gdynia 2023

Także sztab, który działa w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26), przygotowuje atrakcje orkiestrowe granie. 29 stycznia odbędzie się tam loteria orkiestrowa. Będzie okazja do przyjrzenia się z bliska pojazdom służb ratunkowych, zapoznania się z pracą psa policyjnego oraz odwiedzenia sklepiku z gadżetami WOŚP. Nie zabraknie też oferty kulturalnej. Wystąpią młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy zaprezentują program artystyczny „Impresje zimowe”. O godz. 18.00 ruszy tradycyjna licytacja, którą poprowadzi prezydent Gdyni. Do zdobycia będą, m.in.: karnet na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, voucher na lot szybowcem, bilet na Ladies' Jazz Festival, piłki i koszulki od zespołów Arki Gdynia czy bilety na premierowe spektakle w Teatrze Miejskim oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Z teatralnym sztabem grają także centra handlowe „Batory” oraz „Klif”. W niedzielę, od godz. 12.00 do godz. 20.00, w „Batorym” zaplanowano zabawy fantowe, licytacje oraz występy muzyczne na żywo. Z kolei w dniu finału w „Klifie” odbędą się różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

Sztab prowadzi też zbiórkę online. W jego e-skarbonce są już prawie 2 tys. zł.

Link do e-skarbonki: https://eskarbonka.wosp.org.pl/nxpjl2?fbclid=IwAR2dMmYkDRw1aCkCEmTcweQV3Y9KsO-TjBf7WmnSToiACuItBChJxc82UF8.

W działania orkiestrowe można będzie także wraz ze Sztabem Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio, które tradycyjnie zagrają – i to przez dwa dni - w Centrum Riviera. Wolontariusze będą tam kwestować już od soboty od godz. 10.00. Zaproszą też mieszkańców do udziału w aktywnościach w specjalnych strefach tematycznych poświęconych: dzieciom, nowoczesnym technologiom, ratownictwu, medycynie, pożarnictwu czy szachom. W ofiercie także strefa kreatywna i harcerska. Pojawią się również rekonstruktorzy z 501. Legionu, czyli postaci z „Gwiezdnych wojen”.

Ze wszystkich atrakcji będzie można skorzystać, wrzucając datek do puszki WOŚP.

Co więcej, w Centrum Roviera już od początku stycznia stoją też skarbonki – dwa duże serca, gdzie można wesprzeć akcję.

Równolegle trwają internetowe aukcje: https://allegro.pl/uzytkownik/MarekRadyko. Wylicytować można m.in. piłkę z autografem Filipa Dylewicza, spotkanie dla młodych mam z położną czy dzień z dziekanem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. Można będzie wylicytować także, m.in.: rolę w przedstawieniu Bałtyckiego Teatru Różnorodności, pióro prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz vouchery na udział w zawodach Ironman Gdynia czy mistrzostwach MTB Gdynia. Łącznie przewidzianych jest ponad 150 aukcji.

Po raz czwarty z Orkiestrą zagra Sztab Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ul. Wiczlińskiej 50A). Podczas finału, 29 stycznia w godz. 10.00-15.00, w budynku szkoły wiele atrakcji oraz różnego rodzaju warsztatów. W programie: licytacje oraz kiermasz na rzecz 31. finału. WOŚP, możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS, trzy pokoje zagadek typu escape room, strefa robotyki i programowania - „Poznaj Photony Siedemnastki”, strefa poszerzonej rzeczywistości – VR, stanowiska artystyczne – manufaktura, arcade zone.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu będą się pojawiać na Facebooku – „Wiczlino dla Orkiestry”.

Wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do zbiórki, mogą wpłacać datki do puszek stacjonarnych w kilku miejscach w tej dzielnicy. Znajdują się one: w klubie fitness „Zdrofit Chwarzno” (ul. Niemena 2), restauracji „Dali do pieca” (ul. Staniszewskiego 24) oraz u optyka „Alfa” (ul. Grabowskiego 7/U19).

W orkiestrową ofertę zaangażowali się także organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, którzy wystawili na aukcję plakaty filmowe z 47. FPFF z autografami twórców. Na Allegro można wylicytować 20 plakatów, na których swoje podpisy złożyli m.in.: Agnieszka Smoczyńska, Piotr Trojan, Marta Stalmierska, Dorota Pomykała, Jacek Bławut, Tomasz Ziętek czy Dawid Ogrodnik.

Na liście są plakaty z produkcji, takich jak „Johnny”, „Chleb i sól”, „Filip”, „Orzeł. Ostatni patrol”, „Silent Twins”, „IO”, „Broad Peak”, „Wesele”, „Strzępy”, „Apokawixa”, „Kobieta na dachu”, „Orlęta. Grodno '39”, „Cicha ziemia”, „Brigitte Bardot. Cudowna”, „Tata”, „Infinite Storm”, „Iluzja”, „Głupcy”, „Zadra”, „Śubuk”.

Dla zainteresowanych link do licytacji: https://bit.ly/FPFF-31WOSP.

Także Biblioteka Gdynia dołączyła do finału WOŚP. Już w sobotę, w godz. 10.30-13.30 w Bibliotece Śródmieście odbędzie się „Kiermasz książek dla WOŚP”. To czytelnicy zadecydują, ile płacą za książkę i jaką kwotę chcą przekazać na rzecz Orkiestry.

W serwisie Allegro jest także charytatywna aukcja „Zostań bibliotekarzem na jeden dzień”. Licytować można do niedzieli, do godz. 23.59.

Wszystkie informacje na temat gdyńskiego 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą na bieżąco aktualizowane na stronie www.gdynia.pl/wosp2023.

Celem zbliżającego się 31. finału WOŚP jest zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy, czyli niekontrolowanej, gwałtownej reakcji organizmu na zakażenie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze