wybory, stanowisko do głosowania

Wybory 2023. Gdzie w Gdyni załatwić niezbędne formalności?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Samorządy lokalne publikują informacje, które mogą okazać się bardzo przydatne osobom zamierzającym skorzystać z konstytucyjnego prawa do głosowania. Oczywiście, nikt nie wskazuje, na kogo oddać głos, lecz podpowiada, w jaki sposób załatwić niezbędne formalności. Tak też uczynił samorząd Gdyni. Niedawno podobne informacje opublikował Urząd Miejski w Gdańsku.
Piotr
Piesik
30.09.2023 / 08:30

Kiedy są wybory parlamentarne 2023?

Skorzystanie z prawa do głosowania jest proste, jeżeli w dniu wyborów – przypominamy, 15 października – przebywać będziemy w miejscu stałego zameldowania. Trzeba będzie tylko znaleźć właściwą obwodową komisję wyborczą – ich siedziby czasem ulegają zmianie. Takie informacje są publikowane w formie obwieszczeń, umieszczane są też na stronach internetowych samorządów.

Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak oddać głos w Gdyni?

Inaczej wygląda sytuacja wyborców, którzy w dniu wyborów będą przebywali poza miejscem stałego zameldowania. Pobierając odpowiednie zaświadczenie, możemy oddać głos w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju. W przypadku Gdyni, takie zaświadczenie otrzymamy, jeśli do czwartku, 12 października udamy się do: 

  • Urzędu Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00)
  • lub do Centrum Obsługi Mieszkańca w CH Riviera (czynne od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00).
PRZECZYTAJ TEŻ: Wybory 2023. Gdzie w Gdańsku załatwić niezbędne formalności?

Trzeba złożyć odpowiedni wniosek i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Taki dokument otrzymać może każdy, kto posiada prawa wyborcze, niezależnie od zameldowania na pobyt stały, czasowy lub bez zameldowania. To zaświadczenie jest wygodnym rozwiązaniem, kiedy nie będziemy w stanie przewidzieć, w którym miejscu znajdziemy się w dniu wyborów.

Wybory 2023. Jak w Gdyni dopisać się do spisu wyborców?

Co innego, kiedy będziemy mieli wiedzę, gdzie przyjdzie nam przebywać w dniu 15 października, i będzie to miejsce inne niż adres stałego zameldowania. Możemy w takim przypadku dopisać się do spisu wyborców, wypełniając wniosek o zmianę miejsca głosowania. W przypadku Gdyni, takiej formalności dopełnić można w:

  • Urzędzie Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00)
  • lub w Centrum Obsługi Mieszkańca w CH Riviera (czynne od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00),
  • bądź drogą elektroniczną, na stronie internetowej Gdyni można znaleźć odpowiedni link.

Wybory 2023. Głosowanie korespondencyjne w Gdyni

Osoby z niepełnosprawnościami oraz po 60. roku życia mogą wskazać pełnomocnika do głosowania bądź oddać głos korespondencyjnie

  • Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmowane są do piątku, 6 października w Urzędzie Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego 52/54, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).
  • Z kolei zamiar korespondencyjnego głosowania trzeba zgłosić w terminie do poniedziałku, 2 października (pozostało niewiele czasu!) Komisarzowi Wyborczemu w Słupsku pod numerem telefonu: 59 842 74 20.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze