Również na terenie województwa pomorskiego działała zorganizowana grupa przestępcza, która za pomocą sieci spółek wystawiła „puste” faktury na ponad 23 mln zł.

Wystawili „puste” faktury na ponad 23 mln zł! Gang działał też na Pomorzu

Również na terenie województwa pomorskiego działała zorganizowana grupa przestępcza, która za pomocą sieci spółek wystawiła „puste” faktury na ponad 23 mln zł.
Redakcja
Zawsze Pomorze
25.11.2022 / 11:05

Na terenie kilku województw, w tym województwa pomorskiego, zatrzymano 20 osób w ramach śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. W wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 spółkach, funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość dokumentacji, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych, przyszłych kar, mienie o wartości pół miliona złotych.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że gang działał na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego od 2018 roku i stworzył sieć spółek z branży budowlanej oraz spawalniczej. Firmy te częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, „robiąc” koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł – informują w CBŚP.

Akcję zatrzymania podejrzanych przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku i pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz przy wsparciu funkcjonariuszy z kilku innych województw. Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwie kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karnoskarbowych. Sąd tymczasowo aresztował 6 osób. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności, a sprawa jest rozwojowa – informują w zespole prasowym CBŚP.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze