(fot. Karol Makurat I Zawsze Pomorze)

Za Waszą i Naszą Wolność, czyli solidarni z Białorusią i Ukrainą

Pod hasłem "Za Waszą i Naszą Wolność" odbył się w Gdańsku wiec antywojenny i solidarnościowy marsz, jako wyraz poparcia dla mieszkańców Białorusi sprzeciwiających się reżimowi Aleksandra Łukaszenki oraz ludności Ukrainy toczącej wojnę z rosyjskim agresorem. Obok Fontanny Neptuna na Długim Targu odbył się antywojenny wiec, następnie solidarnościowy marsz przeszedł pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na placu Solidarności.
Piotr
Piesik
27.03.2022 / 17:20

Data wydarzenia wybrana została nieprzypadkowo. 25 marca przypada Dzień Wolności (Dzień Woli), święto białoruskie jednoczące opozycję tego kraju rozproszoną po całym świecie. To rocznica powstania w 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej.

Po wybuchu wojny w Ukrainie przebywający w Polsce i Trójmieście uchodźcy z Białorusi postanowili wyrazić swoją solidarność z narodem ukraińskim, który walczy z tym samym wrogiem, czyli reżimem posiadającym swój rodowód w czasach sowieckich, podobnie jak Aleksandar Łukaszenka.

W ostatni piątek złożono kwiaty na mogiłach białoruskich działaczy niepodległościowych pochowanych na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, w sobotę odbyło się coroczne spotkanie społeczności białoruskiej Trójmiasta połączone z koncertem muzycznym. Dziś wspomniany wiec antywojenny i solidarnościowy marsz.

Wokół Fontanny Neptuna zebrało się kilkaset osób - Białorusinów, Ukraińców oraz solidaryzujących się z nimi Polaków. Stąd ruszono w marsz ulicami Gdańska pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Śpiewano wiele piosenek w rodzimych językach. 

Jeszcze dziś w Europejskim Centrum Solidarności planowana jest debata nt. Wolna Białoruś, Wolna Ukraina, Wolna Europa z udziałem wielu naukowców oraz przedstawicieli społeczności białoruskiej, po niej zaś projekcja filmu "Gdy kwiaty nie milczą", dokumentu politycznego w reżyserii Andreja Kuciła, produkcji TV Belsat.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze