„Zawsze Pomorze” gra z WOŚP. Jesteśmy w miasteczku orkiestry przy ul. Elektryków

Redakcja Zawsze Pomorze gra razem z WOŚP! Jesteśmy w miasteczku orkiestry przy ul. Elektryków, skąd będziemy relacjonować wszystko to co najważniejsze i najciekawsze podczas gdańskiego finału! Będziemy rozmawiać z wolontariuszami, zaglądać do sztabu, śledzić licytacje oraz podglądać jak mieszkańcy bawią się podczas koncertów. Tegoroczny WOŚP odbywa się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”, a lokalnie: „Gdańsk dzieli się dobrem”, nawiązującym do słów prezydenta Pawła Adamowicza, wypowiedzianych podczas tragicznego finału w 2019 r.
Karol
Uliczny
29.01.2023 / 16:34
31. finał WOŚP
21:30
Ciągle liczą i licytują. Do miliona blisko

Zakończył się koncert Kasi Kowalskiej, głównej gwiazdy gdańskiego finału. Prowadzący koncert Michał Juszczakiewicz i Andrzej Stawicki ogłosili dotychczasowe wyniki zbiórki w Gdańsku. Dane na godz. 21.00:

  • najwięcej w jednej puszce: 7 413,46 zł
  • w sztabie głównym w ECS: 446 890 zł
  • w pozostałych sztabach w Gdańsku: 386 000 zł
  • gdańskie aukcje: 113 871 zł

 Łącznie zebrano 946 828 zł. Liczenie trwa. Ciągle trwają też aukcje. 

20:45
Dziękuję bardzo za to święto, które tworzycie!

– Dziękuję za każde dobre słowo, za każdy uścisk dłoni, których doświadczyłam przy ul. Długiej, gdzie kwestowałam – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska na chwilę przed tradycyjnym „światełkiem do nieba”. – Dziękuję bardzo za to święto, które tworzycie. My w Gdańsku już zawsze na WOŚP będziemy patrzeć inaczej, ale ufam, że mimo smutnych wspomnień, będziemy tworzyć święto, które pomaga zmieniać Polskę na lepsze. Razem możemy więcej.

Punktualnie o godz. 20, zebrani rozświetlili klub B90 przy pomocy latarek w swoich telefonach. Ze sceny odpowiedziały im tysiące mydlanych baniek…  

20:20
Kowale w służbie WOŚP!

31. finał WOŚP to także atrakcje w oliwskiej Kuźni Wodnej, gdzie w gorącej atmosferze płomieni z kowalskich palenisk wykuwano orkiestrowe serduszka. W zamian za datki do puszki ręcznie wykute serduszko można było otrzymać. 

20:10
Jest ponad 660 tysięcy!

Jak przed chwilą padło ze sceny, gdańskie sztaby WOŚP zebrały już ok. 660 tys. zł! Sama prezydent Gdańska dostarczyła do sztabu puszkę z zawartością 5,5 tys. zł!

20:00
Dobra energia i ostre rockowe

Tymczasem na gdańskiej scenie WOŚP wystąpił zespół 1One. Z B90 wylała się dobra energia i ostre rockowe granie.

19:35
6400 zł za pięć gepardzich imion

Do B90 zawitał dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski. Jak poinformował ze sceny, przywilej nadania imion piątce gepardów, które przyszły na świat w gdańskim zoo w połowie ub. roku, osiągnął w licytacji 6400 zł! Co oczywiste, cała kwota zasili konto WOŚP.

- Zwycięzcę ugościmy, oprowadzimy, wręczymy niespodzianki i poczęstujemy kawką. A kociątka, które z nami jeszcze trochę pobędą, będą mogły być przez niego obserwowane do woli – mówił dyrektor ogrodu.

19:20
Serca na Elektryków

Ulica Elektryków od kilku godzin wypełniona jest tłumem. Część osób podziwia popisy artystów występujących w B90 za pośrednictwem rozstawionego ekranu, pozostali korzystają z przygotowanych dobrodziejstw kulinarnych. Spora kolejka amatorów rodzinnej fotografii ustawiła się przy wielkim sercu WOŚP ustawionym przy skrzyżowaniu z ul. Narzędziowców. Ci, którzy nie lubią kolejek, przystąpili do akcji… oklejenia czerwonymi serduszkami osobowego volvo.  

18:50
Na scenie występują... pielęgniarze

Na scenie B90 pojawili się pielęgniarze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa Adiutare, którzy tłumaczyli, co tak naprawę jest najważniejsze w czasie 31. edycji owsiakowej orkiestry. Wiktoria Stramska oraz Arkadiusz Kuźmiński tłumaczyli jak groźna potrafi być sepsa.

- Początkowo objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Zaczyna się od zwykłego kataru oraz kaszlu. Nagle pojawia się stan podgorączkowy. Już wtedy powinniśmy zastanowić się czy nie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku nagłego wzrostu temperatury, sepsa, czyli uogólnione zakażenie organizmu, może nam się wymknąć spod kontroli - mówił Arkadiusz Kuźmiński.

- Sepsa potrafi rozwinąć się w ciągu godziny, dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu – dodawała Wiktoria Stramska. – To właśnie dlatego WOŚP zbiera w tym roku na urządzenia do mniejszych szpitali, by również one mogły sobie poradzić z szybką diagnostyką.

18:40
300 tys. zł. zebrano do tej pory w Gdańsku

Spływają pierwsze informacje dotyczące zbiórki. Kieruje rozliczeniami w sztabie w ECS Marta Kurek powiedziała, że na teraz zebrano 124 128 zł, na aukcjach prowadzonych przez sztab zebrano ok. 100 tys. zł, inne sztaby zebrały 75 tys. zł.

- To daje nam ok. 300 tys. zł - mówi Marta Kurek. - I cały czas rośnie.  

17:55
Zaśpiewała Julia Żugaj

Ku uciesze setek fanów, na scenie w B90 wystąpiła Julia Żugaj. Energetyczne utwory doprowadziły najmłodszą część publiczności do ekstazy. Nie zabrakło najbardziej znanych piosenek z repertuaru artystki: „Miłostki”, „Nie sądzę” czy „Shake”. Nie wszyscy zmieścili się w środku klubu. Dal tych, którzy mieli mniej szczęścia ustawiono na zewnątrz telebim więc zabawa toczy sie tez na świezym powietrzu.

16:40
Podejrzani o kradzież puszki

Policjanci z Komisariatu V Policji w Gdańsku prowadzą czynności w sprawie kradzieży puszki WOŚP. Do zdarzenia doszło 29 stycznia 2023 roku w jednym ze sklepów przy ul. Droszyńskiego w Gdańsku. Na podstawie analizy zabezpieczonego nagrania ustalono, ze związek ze sprawą mogą mieć mężczyźni, których  wizerunek publikujemy. Dotychczas nie udało się ustali ich tożsamości. Wszyscy, którzy rozpoznają osoby widoczne na zdjęciu lub mają informacje mogące pomóc w ustaleniu ich tożsamości, lub miejsca pobytu, proszeni są o kontakt z Komisariatem Policji V w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 19. Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu dyżurnego komisariatu 477411222, bądź zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji lub pisząc na adres [email protected].

16:27
60 wolontariuszy w ECS

Praca wre w sztabie WOŚP-u w Europejskim Centrum Solidarności. Ok. 60 osób na bieżąco obsługuje wolontariuszy dostarczających puszki wypełnione bilonem i monetami. Obecny rekord jednego kwestującego to 2701,15 zł. Jednak do końca jeszcze daleko. Nie obejdzie się bez prób jego pobicia…

16:00
„Sprawni inaczej” zbierają pod Centrum Handlowym Alfa

W drodze do miasteczka WOŚP natknęliśmy się pod Centrum Handlowym Alfa na niezwykle sympatyczną i uśmiechniętą ekipę Fundacji „Sprawni inaczej”. Opiekunowie oraz podopieczni fundacji kwestują w Gdańsku od godz. 10. Jak zdradzili, darczyńców w tym roku nie brakuje. Znaleźli też chwilę, by zapozować przed obiektywem.

– Wielu naszych podopiecznych korzystało ze sprzętu WOŚP, dlatego nie mogło nas tu dziś zabraknąć. Chcemy też przełamywać stereotypy, pokazując społeczeństwu, że niepełnosprawność, zwłaszcza intelektualna, nie musi skazywać na siedzenie w domu. Wręcz przeciwnie: nasi podopieczni mają ogromne serca i chcą dziś dzielić się pozytywną energią – usłyszeliśmy od opiekunów fundacji.

Nie ma Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez Gdańska! I to nie tylko z racji pochodzenia z tego miasta Jurka Owsiaka. Jak co roku stolica Pomorza dołącza do orkiestry, hojnie wspierając zakupy sprzętu medycznego ratującego życie. Od godzin porannych 29 stycznia, ponad 1000 wolontariuszy zbiera datki przekazywane przez gdańszczanki oraz gdańszczan. Na uśmiechniętych pomocników Jurka Owsiaka, wyposażonych w puszki oraz identyfikatory, można natknąć się na ulicach, w centrach handlowych (dzisiejsza niedziela jest handlową) oraz w… specjalnie na tę okazję uruchomionych liniach tramwajowych oraz autobusowych. Lokalne serce akcji tętni tego dnia przy ul. Elektryków oraz w klubie B90, gdzie od godz. 16 działa miasteczko WOŚP. Główny punktem programu będzie koncert Kasi Kowalskiej, zaplanowany na godz. 19.45.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze