Zmarła najstarsza gdańszczanka Maria Krause. Przeżyła 106 lat

Maria Krause była najstarszą gdańszczanką. Jeszcze rok temu obchodziła 105. urodziny, na których gościła prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz.
Ryszarda
Wojciechowska
20.04.2023 / 11:39

Te smutną wiadomość o śmierci najstarszej gdańszczanki podała na swoim profilu facebookowym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W pożegnaniu napisała tak: Miasto Gdańsk żegna dziś panią Marię Krause, najstarszą gdańszczankę i społecznicę zaangażowaną w życie swojej ukochanej Osowy. Rok temu miałam przyjemność i wielki zaszczyt świętować 105. urodziny pani Marii Krause. Wspominam tamto spotkanie z uśmiechem, ale też z wdzięcznością za całe życie pani Marii i za to, ile dobrego wniosła w rozwój lokalnej społeczności. Przesyłam wyrazy współczucia rodzinie i bliskim – czytamy.

Maria Krause urodziła się 31 stycznia w 1917 roku w Jeżewie, w powiecie świeckim. Przez jakiś czas mieszkała w Gdyni, ale od 1956 roku swój ukochany dom miała w gdańskiej Osowie. Do 70. roku życia praktycznie nie wiedziała, co to choroba. Kiedy w wieku 94 lat złamała nogę, lekarz nie dawał większych nadziei na wyzdrowienie. Ale wtedy Maria Krause pokazała na co ją stać. Nie poddała się. Ćwiczyła tak długo aż odzyskała sprawność.

Po wyjściu za mąż Maria Krause poświęciła się życiu rodzinnemu. Ale nie zapomniała o lokalnej społeczności. Aktywnie udzielała się w wielu sferach, organizowała konkursy na najpiękniejszy ogród i ciekawe spotkania, przewodniczyła w Kole Gospodyń Wiejskich, przeprowadzając różnego rodzaju szkolenia. Zajmowała się również dokształcaniem kobiet, organizując szkolenia o różnej tematyce.

Zmarła 15 kwietnia. Miała dokładnie 106 lat i 104 dni.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze