Zmiany organizacji ruchu na Powiślu i Kociewiu w okresie Wszystkich Świętych – zwracajcie uwagę na znaki

Wiele zmian w organizacji ruchu wprowadzanych jest w okolicach największych cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych. Warto się z nimi zapoznać, lecz w pierwszej kolejności zachować maksymalną ostrożność wybierając się porządkować i odwiedzać mogiły bliskich. Zwracajmy też uwagę na oznakowanie i polecenia służb kierujących ruchem. Jak będzie wyglądać sytuacja na Powiślu, Żuławach, Kociewiu?
Piotr
Piesik
30.10.2023 / 18:51

Kwidzyn

W okolicach kwidzyńskich cmentarzy wprowadzona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu od godziny 15. w dniu 31 października do godziny 8. w dniu 3 listopada. Na wyznaczonych i dokładnie oznakowanych odcinkach ulic wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania i postoju, ponadto nakaz ruchu w określonych kierunkach. Trzeba zwracać uwagę na znaki drogowe.

Do dyspozycji mieszkańców oddano parkingi:

  1. parking przy ul. Furmańskiej na wysokości wejścia na cmentarz;
  2. parking przy ul. Malborskiej;
  3. parking przy ul. Długiej (na wysokości sklepu AM-TECH);
  4. miejsca postojowe na jezdni ul. Jesiennej – na czas zmiany organizacji ruchu zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy w relacji od ul. Malborskiej do ul. Zimnej. Wyłączony pas ruchu zostanie przeznaczony do parkowania pojazdów.
  5. parkingi w okolicy cmentarza w czasie Wszystkich Świętych udostępniły także pobliskie sklepy BMS i Mrówka.

Na cmentarzu komunalnym w Kwidzynie do 5 listopada będzie można skorzystać ze specjalnego meleksa transportowego. Pojazd będzie przeznaczony dla osób potrzebujących: starszych, niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem, tych, które mają do zabrania dużo sprzętów (kwiaty, narzędzia, znicze itp.) w odległe miejsca na cmentarzu. Zainteresowani skorzystaniem z pojazdu powinni podejść do administracji cmentarza w Kwidzynie, zgłoszenie się do kierowcy na placu przed budynkiem administracji lub podczas przystanku w dowolnym miejscu cmentarza. Pojazd może jednorazowo zabrać 14 osób. Będzie kursować w sposób ciągły w godzinach od 8. do 15., oraz w zależności od potrzeb i panujących warunków atmosferycznych. Przejazdy będą wstrzymane tylko 1 listopada z powodu bardzo dużej liczby odwiedzających cmentarz.

Sztum

W dniu Wszystkich Świętych zostanie zmieniona organizacja ruchu na dojeździe do cmentarza Parleta w Sztumie. Prowadząca do nekropolii ul. Polna będzie drogą jednokierunkową. Powrót do Sztumu przez Zajezierze. Przy cmentarzu zostaną wyznaczone strefy do parkowania.

Malbork

W okolicy Cmentarza Komunalnego na Wielbarku od 31 października do 2 listopada rano wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Parking na około 400 miejsc dla pojazdów osobowych znajdować się będzie na terenie rozebranych budynków gospodarczych, aż do nowej części cmentarza. Dojazd od ulicy Głowackiego, od głównej bramy wzdłuż muru.

Zakaz wjazdu obowiązywać będzie w ciągu ulicy J. Wejhera, od skrzyżowania ulicy Na Skarpie z ul. Krótką, ponadto zakaz wjazdu na ulicę Krótką od strony ul. Głowackiego. Ulica Wejhera będzie jednokierunkowa, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Admiralicji. Jeden kierunek ruchu obowiązywać będzie także na ul. Krótkiej, po lewej stronie jezdni zakaz zatrzymywania. Taki sam zakaz wprowadzony będzie po prawej stronie ulicy Wejhera, od bramy głównej cmentarza w kierunku parkingu aż do bramy wjazdowej na teren nowej części cmentarza. Zakaz parkowania także na południowej stronie ul. Poprzecznej.

Wydzielone miejsca postoju dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na parkingu utwardzonym naprzeciwko stanowisk autobusów MZK. 

Uwaga: zakaz zatrzymywania obowiązywać będzie na całej długości ulic Kochanowskiego i Struga, od ul. Głowackiego do Włościańskiej.

Nowy Dwór Gdański

Na drogach dojazdowych do cmentarza komunalnego nie będzie zmian w organizacji ruchu zmotoryzowani muszą jednak zwrócić uwagę na przejeździe kolejowym pod estakadą drogi S7 na pociągi kolei wąskotorowej kursujące w okresie Wszystkich Świętych z przystanku Cyganka do cmentarza.

Starogard Gdański

W Starogardzie zmiany w organizacji ruchu drogowego w pobliżu nekropolii będą obowiązywały od wtorku 31 października do 3 listopada. Poważna zmiana wprowadzona zostanie jedynie w rejonie Cmentarza Komunalnego przy ulicy Skarszewskiej, gdzie od wyjazdu z parkingu przy cmentarzu w kierunku skrzyżowania z ul. Transportowców obowiązywać będzie zakaz zawracania.

1 listopada 2023 r. Miejski Zakład Komunikacji uruchamia dodatkowo trzy linie specjalne C-1, C-2, C-3, ułatwiające dojazd do cmentarzy. Autobusy linii specjalnych kursować będą od godz. 9 do 17 z częstotliwością 15-minutową, na pozostałych liniach kursy autobusów realizowane będą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy, jak w niedziele i święta. Opłaty za przejazd na liniach specjalnych zgodnie z obowiązującą taryfą opłat.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 58 562 30 01,02 (dyspozytornia) oraz na stronie www.mzk.starogard.pl

Tczew

1 listopada wprowadzone zostaną linie specjalne S1 oraz S2Linia S2 będzie kursowała na trasie: Dworzec – ul. Gdańska – al. Solidarności – ul. Armii Krajowej – ul. Skarszewska – ul. Rokicka (Cmentarz Komunalny) - al. Kociewska - ul. Kazimierza Wielkiego – ul. Grunwaldzka – ul. Wojska Polskiego – ul. 30-go Stycznia – ul. Bema - ul. Nowowiejska – Czyżykowo Pętla. W przeciwnym kierunku, analogicznie, kursowała będzie linia S1.

– Przy nekropoliach ruchem przy zwiększonym natężeniu sterować będą funkcjonariusze tczewskiej komendy policji – poinformowała st. post. Katarzyna Ożóg, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie.
 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze