Festiwal Millennium Docs Against Gravity

(fot. Anna Rezulak)

„Lombard” zwycięża
w Gdyni!

Podczas 7. gdyńskiej edycji 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity jury nagrodziło najlepszy film o tematyce dokumentalnej. W tym roku padło na „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego.
Julia
Michalska
20.05.2022 / 23:21

W tegorocznej edycji festiwalu o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni rywalizowało 12 wybitnych filmów dokumentalnych. Jury w składzie:

  • Honorata Martin,
  • Maciej Cuske,
  • Maciej Salamon

wybrało najlepszy z nich.

„Lombard” zwycięża w Gdyni Festiwal Millennium Docs Against Gravity

Zwyciężył „Lombard”. To film przedstawiający życie Joli i Wieśka, pary, która prowadzi przynoszący straty lombard w Bytomiu. Jury uzasadniło swoją decyzję, powołując się na wyjątkową czułość i uważność, z jaką autorzy przedstawili pracowników lombardu. 

– Autorzy sprawili, że poczuliśmy się jak część rodziny, będąc świadkami ich dramatów i triumfów, dzieląc z bohaterami radości i smutki dnia powszedniego. Gorąco kibicujemy im w nierównej walce z codziennością i przy okazji namawiamy wszystkich państwa do wizyty w Bytomiu – mówił, uzasadniając wybór jury, Maciej Salamon

Jury przyznało również wyróżnienie dla filmu „Pisklaki” w reż. Lidii Dudy. W imieniu twórców nagrodę odebrał Przemysław Rydzewski.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity

(fot. Anna Rezulak)

Oprócz Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, wręczona została także 2. w historii statuetka „Etnomatograf”, przyznawana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Najlepszym filmem o tematyce etnograficznej i antropologicznej został film „Zdradzone Pieśni” w reż. Dongan Chen. Nagrodę za artystkę odebrał dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Jerzy Rados. 

Mimo że nagrody zostały przyznane, festiwal się nie kończy. Do niedzieli, 22 maja wszyscy kinomani zainteresowani tematyką dokumentalną będą mogli oglądać filmy festiwalowe w Gdyńskim Centrum Filmowym. Ostatni pokaz jest zaplanowany na godzinę 20:45 w niedzielę, 22 maja. Festiwal zamknie film „Krowa” w reżyserii Andrei Arnold.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze