Agnieszka Smoczyńska, reżyserka filmu "Silent Twins" 

Agnieszka Smoczyńska i jej intrygujące bliźniaczki

W Cannes film Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins” został przyjęty owacją na stojąco. Na festiwalu w Gdyni też oczarował widownię.
Ryszarda
Wojciechowska
16.09.2022 / 22:33

- Wiedziałam, że bardzo chcę zrobić ten film. Scenariusz, który dostałam, poruszył mnie na wielu poziomach – mówi reżyserka.

To prawdziwa historia bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które grają Letitia Wright i Tamara Lawrence. Dziewczynki zawarły w dzieciństwie między sobą tajemniczy pakt. I stopniowo gra między nimi niebezpiecznie przesuwała granice. Dziewczynki miały akcent z Barbadosu i wadę wymowy, która powodowała, że nie były rozumiane przez rówieśników i przez najbliższych. Prześladowane za swoją odmienność w ksenofobicznej Walii lat 70. stopniowo zamilkły ale tylko dla świata zewnętrznego. Rozmawiały jedynie tylko z sobą, tworząc tym samym swój własny świat. Przez lata nie opuszczały własnego domu, bawiły się lalkami i pisały opowiadania. Ich relacja stopniowo stawała się toksyczna dla nich samych.

Dziewczynki nie umiały bez siebie żyć, ale gdy przebywały razem, ich izolacja od świata zewnętrznego postępowała. Badane przez kolejnych lekarzy, po podpaleniu sklepu, bliźniaczki trafiły do szpitala psychiatrycznego o zaostrzonym rygorze.

Agnieszka Smoczyńska stworzyła film, który wciąga widza. Pomogły jej w tym Letitia Wright i Tamara Lawrence, na których grę patrzy się z podziwem.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze