korty tenisowe, Gdynia

Czy mieszkańcy Gdyni będą wysyłać prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi... piłki tenisowe?

Podczas sesji rady miasta w najbliższą środę, 26 października mają rozstrzygnąć się losy gdyńskiego Forum Sportowego. W ten weekend aktywiści miejscy z Gdyni, walczący o uratowanie przed zabudową przedwojennego Forum Sportowego, czyli terenów dawnych kortów Arki, rozpoczynają akcję Jedyne Takie Korty, zapraszając mieszkańców do wysyłania prezydentowi Gdyni piłek tenisowych.
Dorota
Abramowicz
21.10.2022 / 14:53

Co dalej z gdyńskim Forum Sportowym? W najbliższą środę, 26 października okaże się, czy w miejscu, gdzie jeszcze dziś mieści się dwadzieścia kortów tenisowych, powstaną hotel i zabudowa apartamentowa dla około 200 gości. Gdyńscy społecznicy, którzy nie dopuścili do zabudowania Polanki Redłowskiej, próbują na różne sposoby zablokować, jak twierdzą niektórzy nieodwołalną, decyzję o likwidacji większości kortów. W pierwszej połowie września Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni złożyło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków formalny wniosek o wpis do rejestru zabytków dawnego Forum Sportu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zielone światło w sprawie wszczęcia procedury wpisu kortów Arki do rejestru zabytków

W czwartek, 20 października przedstawiciele dziewięciu stowarzyszeń gdyńskich wystosowali w tej sprawie list otwarty do Michała Kierskiego, prokuratora okręgowego w Gdańsku.

Co dalej z gdyńskim Forum Sportowym? Stowarzyszenia gdyńskie piszą do prokuratora

– Zwracamy się do Pana z gorącym apelem o przystąpienie do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wpisu do rejestru zabytków gdyńskiego Forum Sportowego, prowadzonym przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – czytamy w liście. – Uważamy, że Pana przystąpienie do postępowania, jako reprezentanta interesu społecznego, podkreśli wagę i istotność sprawy wpisu do rejestru zabytków. Zapewni również, w szerokim odbiorze społecznym, jej przejrzystość oraz podniesie jej wagę. Prokuratura jest przecież organem dbającym o szeroko rozumiany interes społeczny, który, w naszym przekonaniu, nie jest tu w pełni reprezentowany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na kortach tenisowych w Gdyni wyrośnie czteropiętrowy hotel? Bomba z opóźnionym zapłonem

Działacze miejscy przypominają, że założenie gdyńskiego Forum Sportowego przy ul. Ejsmonda 3 zaprojektował w 1932 roku wybitny architekt Adam Kuncewicz. Kompleks posiada unikalne walory urbanistyczne i krajobrazowe. Teren ten jest nierozerwalnie związany z historią II Rzeczypospolitej i powstaniem jej największego projektu, jakim była Gdynia. Od zarania miasta kompleks pozostawał miejscem rekreacyjnym i sportowym, bez intensywnej zabudowy, i pełnił funkcję sportowo-reprezentacyjną, zwłaszcza dyscyplinie tenisa ziemnego. Odbywały się na nim historyczne wydarzenia sportowe i kulturalne. Był istotnym elementem miejskiej tkanki kulturotwórczej i swoistym sportowym centrum wydarzeń.

List podpisały następujące organizacje miejskie:

  • Stowarzyszenie Wszystko dla Gdyni,
  • Stowarzyszenie Polska 2050 Miasto Gdynia,
  • Nowa Lewica w Gdyni,
  • Federacja Gdyński Dialog,
  • Polanka dla Wszystkich,
  • Stowarzyszenie Miasto Wspólne,
  • Razem Okręg Gdynia,
  • Marzę o Gdyni
  • oraz Stowarzyszenie Bryza.

Akcja Jedyne Takie Korty w Gdyni. Można wysyłać piłki tenisowe prezydentowi Gdyni

Obok formalnych apeli i wezwań, społecznicy rozpoczynają także kampanię skierowaną do mieszkańców Gdyni.

– W weekend startujemy z akcją Jedyne Takie Korty, a już w piątek wieczorem pod adresem www.jedynetakiekorty.pl rusza strona do wysyłania piłek tenisowych prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi – mówi Martyna Regent, aktywistka miejska. – Zachęcamy także do wysyłania piłek radnym, namawiając ich, by w środę podjęli jedyną słuszną decyzję.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze