„Zaraza”, Sławomir Witkowski

Sławomir Witkowski, Zaraza, 2020

Cztery artystyczne dekady prof. Sławomira Witkowskiego

Ponad 40 wystaw indywidualnych i ponad 110 zbiorowych na przestrzeni 40 lat. Już samo to świadczy o niebywałej płodności artystycznej prof. Sławomira Witkowskiego. Można ją sobie przypomnieć za sprawą albumu wydanego właśnie przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Dariusz
Szreter
12.03.2023 / 08:30

Album „Witkowski”. Cztery artystyczne dekady prof. Sławomira Witkowskiego

Znaczącą cząstkę tej bogatej twórczości z przestrzeni czterech dekad możemy sobie przypomnieć za sprawą przekrojowego albumu „Witkowski”, wydanego właśnie przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponad 300 stron barwnych reprodukcji (a ci, którzy znają malarstwo Witkowskiego, wiedzą, że w jego przypadku „barwny” oznacza prawdziwą feerię kolorów) obrazów i grafik, od najwcześniejszych, z czasów tuż po uzyskaniu dyplomu, po najnowsze, uświadamia, jak poszukującym, a jednocześnie konsekwentnym jest on twórcą.


Obok jego „firmowego” ekspresjonizmu, mamy tu przykłady bardziej powściągliwego malarstwa z pierwszej dekady obecnego stulecia czy wystudiowane grafiki cyfrowe.

Swoistą klamrę albumu stanowią prace podejmujące bieżące wątki społeczne i polityczne. Z jednej strony, upadek komunizmu z końcówki lat 80., z drugiej, protest kobiet, pandemię i wojnę w Ukrainie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze