Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

System Fala wszedł w fazę rozruchu. Ruszył portal pasażera

Udostępniono kolejne z narzędzi systemu Fala – portal pasażera. Obecnie zapewnia on skonfigurowanie konta i zamówienie specjalnej karty. Docelowo będą w nim też planer podróży oraz panel zakupu biletów. W pierwszej kolejności do zakładania kont są zaproszeni mieszkańcy Lęborka, Pucka, Władysławowa i Chojnic, czyli miast, które są najbliżej startu usługi podróżowania z systemem Fala.
czytnik systemu Fala w autobusie

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Portal system fala.pl już działa. Można się rejestrować

Portal systemfala.pl służy przede wszystkim do utworzenia konta pasażera i zarządzania nim przez użytkownika, który dostosuje parametry podróży do własnych potrzeb. Samodzielnie wprowadzi też uprawnienia do ulg obowiązujących na terenie konkretnej gminy. Wdrażanie systemu odbywa się etapami. Docelowo, w momencie oficjalnego startu Fali, zaplanowanego na 15 grudnia 2023 r., w portalu systemu Fala będzie można:

 • zaplanować podróż,
 • podpiąć kartę płatniczą,
 • zasilić pieniędzmi e-Portmonetkę
 • czy wygenerować fakturę,
 • a także przeglądać historię przejazdów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zamieszanie z Falą. Co od lipca czeka pasażerów na Pomorzu?

– Zapraszamy do logowania szczególnie mieszkańców Lęborka, Pucka, Władysławowa i Chojnic, ponieważ to w ich miastach Fala pojawi się najszybciej w ramach opcji podróży z kartą Fala lub kartą bankową. Cieszy nas, że krótko po upublicznieniu portalu mamy już zarejestrowanych 400 użytkowników – mówi Radomir Matczak, prezes spółki InnoBaltica. – Aby z końcem roku w pełni korzystać z rozwiązań systemu, warto się zarejestrować i założyć, a następnie spersonalizować, konto w portalu. Można też dodać kartę płatniczą, podobnie jak w innych systemach zakupowych.

Oczywiście, portal jest dostępny dla każdego mieszkańca województwa pomorskiego, jednakże w najbliższych dwóch miesiącach przydatny będzie tylko dla pasażerów w wymienionych wcześniej miastach. Dopiero pod koniec roku dołączą do nich Słupsk, Gdańsk, Gdynia i Sopot. W przypadku Gdańska, trwa proces integracji z kartą mieszkańca, co pozwoli na korzystanie z niej także w systemie Fala. O szczegółach spółka będzie informować w odrębnych komunikatach.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Trójmieście system FALA ruszy 15 grudnia. Jako pierwsi skorzystają mieszkańcy Lęborka
W słupskich pojazdach transportu miejskiego od niedawna montowane są na słupkach skrzynki, tzw. holdery

System Fala a bezpieczeństwo

Po pierwszym zalogowaniu w portalu konto użytkownika wymaga zindywidualizowanych ustawień, więc zapewnia dostęp tylko do wybranych funkcji. Aby korzystać w pełni z dostępnych możliwości systemu, warto dokonać personalizacji, która odbywa się w kilku prostych krokach:

 • uzupełnienie danych osobowych,
 • ustawienie kodu PIN do przeprowadzenia autoryzacji,
 • zatwierdzenie wymaganych zgód,
 • a także wprowadzenie przysługujących ulg.
PRZECZYTAJ TEŻ: Coraz bliżej instalacji systemu FALA na Pomorzu

Organizator systemu zachęca również do dodania zdjęcia. Jest to opcja, ale w przyszłości może ułatwić podróżowanie.

– Dane pasażerów w systemie Fala są w pełni chronione, zgodnie z przepisami RODO – zapewnia organizator systemu. – Wszelkie dane karty płatniczej i rachunku bankowego są zabezpieczone. Podobnie transakcje płatnicze dokonywane przez użytkowników w systemie Fala. Poprzez portal będą one możliwe w grudniu za pośrednictwem operatora płatności certyfikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, a międzynarodowa norma wydana przez Payment Card Industry Security Standards Council zapewni wysoki i spójny standard w każdej sytuacji podczas przetwarzania danych posiadaczy kart płatniczych (Visa, Mastercard).

Czy karta Fala jest konieczna do podróżowania z systemem? Jak działa?

Karta Fala będzie pełnić funkcję identyfikatora pasażera. Będzie zatem pomocna osobom, które regularnie korzystają z komunikacji miejskiej, kupują bilety okresowe lub korzystają z ulg. Można stosować ją wymiennie z innymi identyfikatorami (nośnikami) w systemie. Ponadto, warto pamiętać, że podróżować można też po prostu z własną kartą płatniczą. Ona również może być przypisana na stałe do naszego konta – zamiast karty Fala. W takiej sytuacji, do urządzenia kontrolera biletów przykłada się właśnie kartę płatniczą. Docelowo podobną rolę spełni też telefon z aplikacją Fala.

Wniosek o kartę Fala można złożyć w portalu systemfala.pl w zakładce „zgłoszenia”. Tam też będzie można zobaczyć wzór karty, wgrać swoje zdjęcie. Docelowo w portalu użytkownik będzie miał możliwość wyboru sposobu odbioru karty:

 • w Punkcie Obsługi Klienta
 • lub z dostawą pocztową na wskazany adres.
PRZECZYTAJ TEŻ: Przekonywali do Fali. System znów opóźniony, ale bilety nie tak drogie, jak zapowiadano

Kartę będzie można zamówić również bezpośrednio w Punkcie Obsługi Klienta systemu. Pierwsza będzie wydawana bezpłatnie, a okres jej ważności wynosi pięć lat.

Karty można użyć w czytnikach i falomatach w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach kolejowych – w celu rozpoczęcia lub zakończenia podróży. Będzie też przydatna do okazania podczas kontroli biletów w transporcie publicznym oraz w Punkcie Obsługi Klienta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama