Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spektakl „Ślady” Tolka Filipkowskiego z okazji Światowego Dnia Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września. Z tej też okazji Antoni Tolek Filipkowski przygotował spektakl teatralny „Ślady”, oparty na wspomnieniach zesłańców na Sybir. Na widowisko zaprasza 15 oraz 17 września.
„Ślady”, Cezary Obracht-Prondzyński, Kordian Borejko, Antoni Filipkowski
Po konferencji w kościele św. Jana w Gdańsku. Od lewej: prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Kordian Borejsko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Antoni Filipkowski

Autor: Antoni Filipkowski

Spektakl „Ślady” Antoniego Filipkowskiego

–  „Ślady” są przypomnieniem ludzi, którzy wrócili z Sybiru, którzy spisali swoje wspomnienia po latach. Ich słowami, na podstawie ich wspomnień, został zbudowany scenariusz, który omawia całą ich drogę od momentu aresztowania do powrotu z Sybiru – opisuje spektakl Antoni Filipkowski, jego autor. – Wiadomo, część z nich nie wróciła, ale też były takie osoby, które urodziły się w transporcie. Na przykład Janina Kwiecień, której poświęcona jest ostatnia kwestia scenariusza.

W spektaklu znajdują się również proza i wiersze Sybiraków w formie pieśni z muzyką skomponowaną przez Antoniego Filipkowskiego. Na scenie będziemy mogli usłyszeć utwory Beaty Obertyńskiej, Leopolda Lewina, Piotra Kotowa oraz Eugeniusza Pryczkowskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej ciągle żywa

Cały pomysł zrodził się w gabinecie burmistrza Żukowa Wojciecha Kankowskiego. Kiedy gościłem u niego, zaczął on opowiadać o swojej mamie, cioci, które były zesłane na Sybir w 1945 roku, na wiosnę. I ja, wysłuchawszy tej opowieści, stwierdziłem, że kupuję ten temat. Jest wart tego, żeby go pokazać. I zebrałam zbiory wspomnień, z których skomponowałem scenariusz.

Antoni Filipkowski / autor spektaklu „Ślady”

Zbiory użyte do scenariusza:

  • „Kolce syberyjskiej róży” – Stanisław Janke i Edmund Szczesiak,
  • „Sybir na zawsze w pamięci” – Zofia Bladowska z Błaszków,
  • „Wspomnienia kaszubskich Sybiraków” – Eugeniusz Pryczkowski.

Premiera spektaklu „Ślady” odbędzie się w niedzielę, 17 września. W związku z uroczystościami Światowego Dnia Sybiraka, z myślą o członkach Związku Sybiraków w piątek, 15 września zaplanowano również prapremierę. Została na nią zaproszona także młodzież szkół średnich, m.in. z dwóch szkół z Kaszub oraz ze Szkoły im. Zesłańców na Sybir w Elblągu. Widowisko jest przeznaczone dla osób, które same przeżyły zsyłki na Sybir, ich rodzin, ale i dla młodzieży, która nie zawsze dobrze zna tę historię.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nasz Diabeł przechodzi kryzys zawodowy… Każdemu może się przytrafić, a zwłaszcza komuś, kto przepracował siedem milionów lat!

W spektaklu wykorzystano utwory śpiewane po kaszubsku z muzyką Antoniego Filipkowskiego. Autor spektaklu zdecydował się na elementy kaszubskie, ponieważ w zbiorach wykorzystanych do realizacji scenariusza są wspomnienia zapisane właśnie w tym języku. Dramat podzielony jest na 5 aktów i w każdym z nich pojawia się fragment z językiem kaszubskim.

– Myślę, że jest to zabieg potrzebny. Z pewnością część ludzi nie zrozumie, ale chodzi o wprowadzenia klimatu i poczucie, że jest autentycznie – mówi Antoni Filipkowski. – Jeszcze dodam, że scenografia jest skromna. Atrapa ogniska na scenie, wokół pniaki sosnowe, na których siedzą aktorzy opowiadający swoimi słowami losy zesłańców na Sybir.

  • Prapremiera odbędzie się w piątek, 15 września o godz. 18.00 w Centrum św. Jana w  Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50, a premiera dwa dni później, w niedzielę, 17 września o godz. 16.00 w tym samym miejscu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański uliczny spektakl o Kresach. Żywe zdjęcia i pieśni korzeni

Na scenie w roli wykonawców pojawią się: Hanna Miśkiewicz, Violetta Seremak-Jankowska, Antoni Filipkowski, Tomasz Fopke, Jarosław Tyrański, Chór „Lutnia” z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke.

Za akompaniament odpowiedzialny jest Radosław Milewski, za produkcję AJF, konsultantem literackim był prof. Franciszek Apanowicz. Scenariusz, reżyserię i śpiew stworzył Antoni Filipkowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama