„Zabytek zadbany 2023”. Nagroda dla kościoła w Gdyni
Proboszcz gdyńskiej parafii NSPJ ks. prof. Jacek Bramorski w czerwcu odebrał w Warszawie główną nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany”, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatów tegorocznej edycji wyłoniono spośród 55 zabytków z całej Polski. Kościół NSPJ w Gdyni był jedynym z województwa pomorskiego.
Po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia konkursu w kościele NSPJ prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odsłonił wraz z księdzem Jackiem Bramorskim honorową tabliczkę „Zabytek Zadbany”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sejmik: 2,7 mln zł na ratowanie zabytków
Zbudowana w latach 60. XX w. świątynia zwyciężyła w kategorii „utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.
– Doceniono nie tylko prace konserwatorskie, ale również dokładnie przeprowadzone rozpoznanie badawcze – mówiła Iwona Liżewska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Jury pozytywnie oceniło także fakt, że tak młodym zabytkiem tak rzetelnie i tak po konserwatorsku się zajęto. Na koniec – społeczne zaangażowanie, bo zabytek to nie tylko obiekt, który stoi i nikogo nie obchodzi. To jest obiekt, który ma budzić emocje, gdzie społeczność jest z nim związana.
PRZECZYTAJ TEŻ: Niezwykły zabytek prezentowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
– To dopiero drugi obiekt w Gdyni, który może się poszczycić takim tytułem. Pierwszy był odbudowany budynek Dworca Morskiego, dzisiejsza siedziba Muzeum Emigracji – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek.
Związek społeczności ze świątynią, od samego początku jej budowy, tłumaczył ks. Jacek Bramorski.
Okładzina kamienna kościoła wykonana jest z kamieni przynoszonych przez parafian. To były czasy – lata 50., 60., kiedy brakowało materiałów budowlanych, i wtedy ks. prałat Hilary Jastak prosił parafian o to, by przynosili kamienie, którymi wyłożona zostanie elewacja. Kamienie, ale także elementy ceramiki kaszubskiej Necla. I ten obraz jest, w pewnym sensie, odpowiedzią na pytanie, komu mamy dziękować za nagrodę „Zadbany Zabytek” – właśnie mieszkańcom Gdyni. Tym, którzy wtedy, przed laty, przynosili te swoje kamienie jako symbol swojego wkładu, swojej więzi z kościołem, który wtedy się budował. A dzisiaj, po blisko 60 latach, nie tylko tamci budowniczy, ale także ich dzieci i wnuki, poprzez swoje zaangażowanie, pracę, ofiarność odnawiają to miejsce, bo są świadomi bogactwa tego dziedzictwa.
ks. Jacek Bramorski / proboszcz parafii NSPJ w Gdyni
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Co on nim wiemy?
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa figuruje w rejestrze zabytków od 2015 roku. To przykład powojennej, modernistycznej architektury sakralnej, zbudowanej według projektu Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. W ostatnich latach prowadzono w kościele remont: wyremontowano między innymi dach, mur przy schodach wejściowych, oczyszczono elewacje powyżej parteru i odnowiono kamienną okładzinę ścian.
Przed kościołem można obejrzeć wystawę pokazującą prace remontowe i konserwatorskie, opracowaną przez pracowników Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni.
Napisz komentarz
Komentarze