Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Rezerwat przyrody „Lasy Sopockie”. Do RDOŚ trafił już wniosek o jego utworzenie

Jednym z ostatnich dokumentów podpisanych przez byłego prezydenta Sopotu, a obecnie posła Jacka Karnowskiego jest wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku o utworzenie rezerwatu przyrody „Lasy Sopockie”. Pismo w tej sprawie zostało złożone w RDOŚ w czwartek, 19 października.
rezerwat, las

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Do RDOŚ trafił wniosek o utworzenie rezerwatu „Lasy Sopockie”

Choć oficjalnie dopiero w piątek, 20 października poznamy wyniki konsultacji społecznych w sprawie powołania rezerwatu „Lasy Sopockie”, można mniemać, że mieszkańcy kurortu opowiedzieli się za ochroną ponad 300 hektarów lasu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Jak poinformował nas Tomasz Tabeau z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta sopockiego magistratu, w czwartek, 19 października w RDOŚ w Gdańsku został złożony wniosek wraz z pełną dokumentacja przyrodniczą o utworzenie rezerwatu, podpisany jeszcze przed zakończeniem kadencji przez prezydenta Jacka Karnowskiego. Teraz – zgodnie z obowiązującymi przepisami – od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska zależy decyzja w tej sprawie.

Rezerwat „Lasy Sopockie” ochroni unikatowy kompleks leśny?

Postulat powołania rezerwatu pojawił się 4 lutego 2021 r. w rezolucji podjętej przez Radę Miasta Sopotu. W dokumentacji projektowej czytamy m.in., że jest to wyjątkowy w skali regionu kompleks starodrzewów bukowych, ze znacznym udziałem lasów w wieku ponad 140 lat. Występuje tam ponad 100 gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów chronionych, zagrożonych i rzadkich w skali regionu lub kraju. Wyróżniającą cechą tego obszaru są także unikatowe walory krajobrazowe.

Powodem, dla którego radni zdecydowali się walczyć o rezerwat, są plany Lasów Państwowych. Wiadomo, że drzewa w lasach otaczających miasto osiągnęły lub niedługo osiągną tzw. wiek rębności.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rezerwat w sopockich lasach? Miasto zapyta mieszkańców

– Niezależnie od przyjętego sposobu użytkowania, w ciągu najbliższych 20-40 lat na powierzchni co najmniej połowy obszaru rezerwatu zapoczątkowane lub przeprowadzone zostaną prace rębne, co bez wątpienia przekształci obecny harmonijny krajobraz starodrzewi bukowych w dysharmonijny krajobraz lasu użytkowanego – piszą autorzy dokumentacji rezerwatu.

Konsultacje trwały od 15 maja do 30 września tego roku. Mieszkańców Sopotu poinformowano, że wprawdzie uznanie rezerwatu skutkuje automatycznie zakazem wstępu do niego, jednak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może – o co wnioskuje miasto – wyznaczyć trasy spacerowe, rowerowe, zgodzić się na spacery z psami oraz zbieranie grzybów od początku sierpnia do końca października.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka