Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Rezerwat w sopockich lasach? Miasto zapyta mieszkańców

Narastają protesty przeciw wycinkom starych drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. W Sopocie uznano, że jedną z szans ochrony lasu byłoby utworzenie dużego rezerwatu „Lasy Sopockie”, o powierzchni ponad 300 ha. Niedługo rozpoczną się konsultacje społeczne, w ramach których sopocianie odpowiedzą, czy zaakceptują związane z tym ograniczenia.
Rezerwat w sopockich lasach? Miasto zapyta mieszkańców

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Sopockie lasy zajmują 934 hektary powierzchni kurortu. Z tego 725 hektarów zarządzanych jest przez Nadleśnictwo Gdańsk, pozostałość stanowią lasy komunalne. I właśnie sprzeciw wobec gospodarki leśnej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego doprowadził do koncepcji stworzenia na ponad 300 ha rezerwatu Lasy Sopockie.

Przedstawiciele Gminy Miasta Sopotu od lat podejmują aktywne działania mające na celu zmianę zasad gospodarki leśnej przypomina Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej sopockiego magistratu. 4 lutego 2021 Rada Miasta Sopotu podjęła rezolucję w sprawie ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Prezydent Sopotu składał swoje uwagi i propozycje do Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Planu Urządzania Lasu Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025-34. Protestował też przeciwko wycofaniu się Lasów Państwowych z certyfikacji drewna, która powodowała większą konieczność ochrony lasów. Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mają dla miasta ważne znaczenie ochronne i retencyjne. Pełnią też bardzo ważne funkcje przyrodnicze oraz społeczne, nie tylko dla mieszkańców Sopotu, ale dla całej przylegającej do nich aglomeracji gdańskiej. Stąd dążenie do wyeliminowania lub ograniczenia do minimum wycinki drzew na tych terenach. Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony lasu jest utworzenie rezerwatu przyrody.

Sprawa jest na tyle istotna, że lasy wokół Sopotu są stosunkowo stare i wiele drzew ma już ponad 100 lat. Zgodnie z zasadami  nauki leśnej 120-letnie buki osiągają tzw. wiek rębności i leśnicy są zobowiązani, by je wycinać. Wiąże się to także z niszczeniem dróg leśnych.

Rezerwat to ograniczenia. Nie można po nim spacerować, gdzie się chce, trzeba korzystać z wytyczonej sieci scieżek. Chcemy, by RDOŚ zgodziła się na zbieranie grzybów, ale nie musi tego zrobić.

Tomasz Tabeau / przewodniczący Wydziału Strategii Rozwoju Miasta Sopot

Kto decyduje o utworzeniu rezerwatu i czy konieczna jest do tego zgoda Lasów Państwowych? Tomasz Tabeau, przewodniczący Wydziału Strategii Rozwoju Miasta Sopotu wyjaśnia, że wiele rezerwatów powstaje na terenach podległych Lasów Państwowym.

Formalnie rezerwat powołuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i nie musi mieć zgody zarządzającego terenem mówi Tomasz Tabeau.  W praktyce RDOŚ zasięga opinii Lasów Państwowych.

Zanim jednak władze Sopotu miałyby rozpocząć starania o stworzenie rezerwatu, zdecydowano zapytać o opinię mieszkańców. Rezerwat to ograniczenia wyjaśnia przewodniczący Wydziału Strategii Rozwoju Miasta. Nie można po nim spacerować, gdzie się chce, trzeba korzystać z wytyczonej sieci scieżek. Chcemy, by RDOŚ zgodziła się na zbieranie grzybów, ale nie musi tego zrobić.

Może także pojawić się zakaz wprowadzania psów do lasu. Krótko mówiąc: coś za coś.

Konsultacje społeczne na temat ochrony i użytkowania lasów na terenie Sopotu oraz utworzenia rezerwatu „Lasy Sopockie" zaczynają się za niespełna dwa tygodnie 15 maja i potrwają do 30 września. Wcześniej mieszkańcy będą mogli mogą zapoznać się z pełną dokumentacją projektową rezerwatu przyrody „Lasy Sopockie" oraz jej streszczeniem w przystępny sposób omawiającym powody utworzenia rezerwatu, jego charakterystykę, proponowane zasady udostępnienia oraz warianty przebiegu granic.

Na stronie internetowej miasta pojawi się ankieta konsultacyjna, która po wydrukowaniu będzie można  złożyć osobiście w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Sopotu, ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, a także:

  • pocztą na adres Urzędu Miasta Sopotu: 81-704 Sopot ul. Tadeusza Kościuszki 25/27,
  • pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Za ważne uznaje się przesłanie skanu podpisanej ankiety.

Planowane są również cztery spotkania konsultacyjne:

  • 7 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 w Sanatorium Leśnik, ul. 23 marca 105. Po spotkaniu odbędzie się spacer informacyjno- konsultacyjny po lesie.
  • 15 czerwca 2023 r. o godz.17.00 w filii Miejskiej Biblioteko Publicznej Broadway ul. Kolberga 9. Po spotkaniu odbędzie się spacer informacyjno-konsultacyjny po lesie.
  • 5 września 2023 r. o godz. 17.00 w Sanatorium Leśnik ul. 23 Marca 105. Po spotkaniu odbędzie się spacer informacyjno-konsultacyjny po lesie.
  • 7 września 2023 r. o godz. 17.00 w Sopotece, ul. Tadeusza Kościuszki 14, II piętro.

Po zakończeniu konsultacji zostanie sporządzone sprawozdanie zawierające informacje o przebiegu i wyniku konsultacji informuje Marek Niziołek. W terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zakończenia konsultacji sprawozdanie zostanie zamieszczone na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Miasta Sopotu, w sopockim Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama