Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Wystawa w PGS „Zakop rzeźbę Apolla”. Anna Baumgart w dialogu z dziełami innych twórczyń i twórców

Przemiana narodowego mitu o Wandzie w obszar nowoczesnej biosfery, czyli nowa wystawa w sopockiej PGS. Można ją oglądać od piątku, 27 października.
Anna Baumgart, „Wanda”, 2023. Obiekt kinematograficzny 4K 16:9, 20’
Anna Baumgart, "Wanda", 2023. Obiekt kinematograficzny 4K 16:9, 20’

Autor: PGS | Dzięki uprzejmości artystki

„Zakop rzeźbę Apolla”. Nowa wystawa w PGS w Sopocie

„Zakop rzeźbę Apolla” to, jak czytamy w zapowiedzi wystawy, opowieść o sile wyobrażeń, formach oporu wobec patriarchalnych narracji i binarnych porządków, oraz alternatywnych scenariuszach współbycia w świecie. Stosując praktyki dzielenia się (sharing), włączania oraz udostępniania przestrzeni (hosting) jako immanentnie queerową artystyczną i kuratorską metodę, wystawa prezentuje nowy esej wizualny Anny Baumgart w dialogu z dziełami oraz ciałami innych twórczyń i twórców jako polifoniczny zbiór połączonych istnień, sprzężeń, współzależności lub kontrnarracji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie ma innej sztuki niż sztuka wolna. Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarta
Anna Baumgart, Wanda, 2023. Obiekt kinematograficzny 4K 16:9, 20’

Anna Baumgart proponuje przemianę narodowego mitu o Wandzie w obszar nowoczesnej biosfery, w którym możliwe jest nieustanne wyobrażanie życia na nowo. Przynależąca do świata pogańskich bogiń woda jest transhistorycznym obszarem emancypacji, w którym, pośród mityczno-fantastycznych stworzeń, możliwe są ponowne narodziny, przekraczanie cielesnych i mentalnych granic poprzez rytuał, czary i pożądanie. Spotkanie z podmiotową Wisłą jest aktem wejścia w nową, wielowymiarową przestrzeń, szansą na nawiązanie nowych sojuszy z nie-ludzkimi bohaterami. Pracę dopełnia instalacja interaktywna, w której XIX-wieczna mapa topograficzna oraz nagranie audio stają się narzędziem tworzenia nowych, wyobrażonych kartografii, osobliwych fikcji i rewolucyjnych opisów świata.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowa wystawa „Granice sztuki” w PGS w Sopocie to też spotkania z twórcami

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tekstu hiszpańskiego filozofa, pisarza i aktywisty Paula B. Preciado, który nawołuje do radykalnej przemiany porządku życia społecznego i transformacji politycznej, dekolonizacji języka oraz tworzenia alternatywnego opisu świata.

„…to, co niemożliwe, dopiero nadejdzie. A niewyobrażalne musi się wydarzyć”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielkie rzeźby Tony'ego Cragga w Sopocie

Anna Baumgart / „Zakop rzeźbę Apolla” z udziałem Anny Barcz, Stefanii Dretler-Flin, Pat Dudek, Franciszki i Stefana Themersonów, Stanisława Węsławskiego

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

27.10.2023 r.-28.01.2024 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama