Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama

Nowa wystawa „Granice sztuki” w PGS w Sopocie to też spotkania z twórcami

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie już w sobotę, 28 stycznia otwiera swą największą i najważniejszą wystawę pierwszej połowy 2023 roku – „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. Ekspozycja to też wydarzenia towarzyszące, m.in. spotkania z twórcami.
Z duetem artystycznym Twożywo spotkamy się w PGS już w  niedzielę
Z duetem artystycznym Twożywo spotkamy się w PGS już w niedzielę, 29 stycznia

Autor: Materiały prasowe PGS

Wystawa „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki” zaprezentuje twórczość wszystkich 31 laureatów nagrody Paszporty Polityki w kategorii Sztuki Wizualne. Kilka dni temu poznaliśmy jej laureatkę za rok 2022. Została nią malarka Agata Słowak.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. Wystawa w PGS w Sopocie

Nagroda tygodnika „Polityka” przyznawana jest nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki.

Na wystawie w PGS zobaczymy prace laureatów Paszportów Polityki z minionych lat. „Wizytacja”, Małgorzata Mirga-Tas (Paszport 2021)

„Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. Wystawa w PGS w Sopocie

Wystawa jubileuszowa w PGS w Sopocie zaprezentuje twórczość laureatów nagrody Paszporty Polityki w dwóch czasowych odsłonach:

  • z roku wyróżnienia
  • oraz z chwili obecnej.

Wernisaż w sobotę, 28 stycznia o godz. 16:00.

Wystawa „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. Wydarzenia towarzyszące

Wystawie „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki” towarzyszyć będą też inne wydarzenia. Trzy zaplanowane są na niedzielę, 29 stycznia.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”, godz. 11:00

Kuratorka wystawy Dorota Monkiewicz jest historyczką i krytyczką sztuki oraz kuratorką wystaw sztuki współczesnej. Była założycielką i w latach 2011-2016 dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Przez dwie kadencje pełniła funkcję prezesa Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA (2003-2009). Jest autorką publikacji o polskiej i międzynarodowej sztuce współczesnej. Jako kuratorka specjalizuje się w przekrojowych wystawach kontekstowych, łączących perspektywę artystyczną z historycznymi kontekstami społecznymi i politycznymi.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu na wystawę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trzy piętra sztuki, czyli nowa wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Marcin Maciejowski „Ruchu nie tamowaliśmy”, 2001, olej, płótno, materiały prasowe PGS
Praca Marcina Maciejowskiego „Ruchu nie tamowaliśmy”, 2001, olej, płótno

Spotkanie z udziałem kuratorki wystawy Doroty Monkiewicz, red. Jerzego Baczyńskiego, red. Piotra Sarzyńskiego, godz. 13:00

Paszporty Polityki są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych, utworzoną po przełomie 1989 roku i przez kilka następnych lat jedyną. W czasach wojen kulturowych okresu transformacji gest „Polityki”, polegający na docenieniu sztuki współczesnej i uhonorowaniu jej twórców, miał niezwykłą wartość. To także na łamach tego tygodnika odbyła się w 1997 roku pierwsza rzetelna debata wokół budzącej kontrowersje pracy Zbigniewa Libera „Lego. Obóz koncentracyjny”.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu na wystawę.

Praca Mikołaja Sobczaka, laureata Paszportów z roku 2022
Praca Mikołaja Sobczaka, laureata Paszportów 2022

Spotkanie duetu artystycznego „Twożywo”: Mariusza Libla i Krzysztofa Sidorka, z Karoliną Vysatą, godz. 15:00

Grupa artystyczna powołana w 1995 roku, pierwotnie pod nazwą „Pinokio”. W ostatnim, dwuosobowym składzie: Krzysztof Sidorek (ur. 1976 rok) i Mariusz Libel (ur. 1978 rok), grupa „Twożywo” istniała w latach 1998-2011. Interesuje ich przede wszystkim przestrzeń publiczna, traktowana jako płaszczyzna komunikacji społecznej. Ich prace opierają się na grach słownych i prostej grafice. Twożywo inspiruje się: konstruktywizmem, pop artem, futuryzmem, reklamą, poezją konkretną. Swoje prace, z zasady, prezentują w przestrzeni publicznej, by z przekazem móc dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Metody i media, które wykorzystują – szablony, vlepki, plakaty i wielkoformatowe murale – skierowane są do przypadkowych przechodniów i spacerowiczów, ale też wykonują ilustracje prasowe i filmy animowane – adresowane do internautów, traktując Internet jako równie istotny obszar przestrzeni publicznej, co miejska ulica. Ich prace stanowią komentarz do rzeczywistości. W 2006 roku otrzymali Paszport „Polityki” w kategorii sztuki wizualne „za sztukę łączącą w nowatorski sposób słowo z obrazem, za śmiałe wkraczanie ze swymi pracami tam, gdzie sztuka dotychczas nie docierała”.  

PRZECZYTAJ TEŻ: „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” w Państwowej Galerii Sztuki

Na spotkaniu zaprezentowany zostanie kalendarz ZE słów. Twórcy opisują go następująco:

„Kalendarz ZE słów, które przebrały się za liczebniki. Litery pozbawione rygoru cyfr opisują trzysta sześćdziesiąt pięć niecodzienności. Twożywo numeracji jest budulcem fabuły na każdy dzień – zrywaj ją codziennie, a popłynie międzysłowie. Taka przygoda z liczbami na czas, który masz”.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu na wystawę.

Wystawę „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki” można oglądać do 16 kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa
Reklama