Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dwie dekady historii. Rozpoczyna się X Olimpiada Solidarności

Do 8 listopada można zgłaszać się a do ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Do wygrania są indeksy na studia oraz stypendia
 Dwie dekady historii. Rozpoczyna się X Olimpiada Solidarności

Autor: Fundacja Centrum Solidarności

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich, a jednocześnie jedyny obejmujący lata 1970-1990. Uczestniczący w nim uczniowie klas III liceów i IV techników sprawdzają swoją wiedzę z tych dwóch dziesięcioleci w historii Polski, wpisanej w europejski kontekst.

- Upowszechnianie historii, która dała nam wolność i miała decydujący wpływ na demontaż kurtyny, dzielącej naszą część Europy od wolnego świata, jest jednym z priorytetowych zadań statutowych naszej Fundacji - mówi Danuta Kobzdej, prezes Zarządu Fundacji Centrum Solidarności, współorganizującej konkurs. - To wielka satysfakcja dla organizatorów, że rokrocznie w konkursie bierze udział tak dużo młodych ludzi.

Olimpiada Solidarności: rejestracja do 8 listopada

Rejestracja do tegorocznej X już edycji konkursu już się rozpoczęła. Do 8 listopada chętne szkoły powinny zgłaszać swoje uczestnictwo pod adresem: olimpiadasolidarnosci.pl/rejestracja2023.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy – etap szkolny – odbędzie się 14 listopada we wszystkich szkołach, które zgłoszą się do udziału. Polega na rozwiązaniu testu składającego się z pytań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Jego wyniki zostaną ogłoszone 27 listopada – a do drugiego etapu (wojewódzkiego) przejdzie dwóch uczniów z najwyższą liczbą punktów zdobytych z testu.

Etap wojewódzki zaplanowany jest na marzec 2024 r. , a troje uczniów z najwyższymi wynikami w danym regionie stworzy drużynę, która w finale ogólnopolskim walczyć będzie o zwycięstwo. Laureaci spotkają się najpierw w kwietniu na trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu. W finale weźmie udział 16 trzyosobowych zespołów – co ciekawe, członkowie tych zespołów poznają się dopiero podczas wizyty studyjnej i wówczas rozpoczną wspólne przygotowania do finału.

Podczas gali finałowej wszyscy finaliści uhonorowani zostaną nagrodami rzeczowymi, a 9 najlepszych uczniów otrzyma dodatkowo indeksy na studia stacjonarne oraz stypendia naukowe.

Organizatorami X edycji Olimpiady są Fundacja Centrum Solidarności oraz Instytut Dziedzictwa Solidarności. Zakres materiału, pytania oraz zadania finałowe konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” opracowuje Komitet Merytoryczny we współpracy z Organizatorem Konkursu. W skład Komitetu Merytorycznego wchodzą: prof. Antoni Dudek, Elwira Górczak-Ulman, Anna Krajnowska, Konrad Rokicki oraz Danuta Kobzdej. W edycjach I-IX przewodniczącym komisji konkursowej był prof. Jerzy Eisler.

- Warto jest znać historię swojego kraju, przyczyny różnych zdarzeń i swoje korzenie – przypominała podczas poprzedniej edycji konkursu Danuta Kobzdej. - Od 1989 roku cały czas budujemy naszą wolność, ale ważne jest, żeby pamiętać, jaka była droga do niej. Nasi finaliści to młodzi myślący ludzie, ciekawi świata. Lubię myśleć, że właśnie do nich należy przyszłość, że oni będą elitą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama