Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Tak świętowaliście na Pomorzu

Świętują mieszkańcy dużych miast, miasteczek, ale i niewielkich miejscowości na Pomorzu. Biało-czerwone barwy w sobotę, 11 listopada zdominowały przestrzeń publiczną. Parady, koncerty, flagi i kotyliony dla mieszkańców, wystawy w muzeach czy wojskowa grochówka – tak obchodziliście Święto Niepodległości.
Święto Niepodległości 2023 w Kartuzach
Święto Niepodległości 2023 w Kartuzach

Autor: Kartuzy.pl

Narodowe Święto Niepodległości. Tak obchodziliście je na Pomorzu

Tego święta nie pominięto w żadnym zakątku województwa pomorskiego. Parady, koncerty, flagi, kotyliony, wystawy w muzeach czy wojskowa grochówka to tylko niektóre przykłady obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zademonstrujmy, że Polska w czasach pokoju nie jest nam obojętna

Narodowe Święto Niepodległości w Gdańsku

W Gdańsku w sobotę, 11 listopada kursował okolicznościowo przybrany zabytkowy tramwaj Konstal 105N Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Bezpłatne kursy realizowane były na trasie Brzeźno-Siedlce od rana do godz. 16.30.

Z kolei w scenerii Śródmieścia można było wziąć udział w paradzie oraz grze miejskiej o patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem. Odbyły się też specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Parada Niepodległości w Gdańsku. Tysiące uczestników świętowało niepodległość Polski
Święto Niepodległości 2023 w Gdańsku

Można było również skorzystać z oferty gastronomicznej przygotowanej przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowanej motywami patriotycznymi. W różnych punktach Gdańska pojawiły się także zdobienia przypominające o 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Imponującej wielkości kotyliony ozdobiły m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i urzędu miejskiego.

Narodowe Święto Niepodległości w Gdyni

Niezwykle ciekawie było w Gdyni. W samo południe sprzed urzędu miasta wyruszyła parada, w której uczestniczyli samorządowcy, mieszkańcy, grupy rekonstrukcyjne, szkoły i gdyńskie stowarzyszenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: Obchody Święta Niepodległości na Pomorzu. Co będzie się działo?

Oficjalne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Polski Morskiej. podczas wydarzenia odczytano apel pamięci. Nie zabrakło również salwy honorowej oraz wieńców i wiązanek kwiatów.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Co to jest Niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

Na miłośników morskiego wizerunku miasta przy molo Południowym czekała niezwykła atrakcja. Do macierzystego portu zawinął wracający po kilkumiesięcznym rejsie „Dar Młodzieży”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Parada, koncerty, podróż zabytkowym tramwajem. Jak Gdańsk uczci Święto Niepodległości?
Dar Młodzieży, Święto Niepodległości 2023 w Gdyni
Dar Młodzieży wrócił do Portu Gdynia na Święto Niepodległości 2023

Gdyńskie Urodziny Niepodległej stały się także okazją do odwiedzenia gdyńskich muzeów oraz instytucji kultury, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zorganizowało ekspozycję stałą oraz kolejną edycję ekoakcji „Rosnąca Niepodległość” – odbierz sadzonkę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańska Parada Niepodległości. Polskość i niepodległość w Gdańsku podkreśla się na tysiące możliwych sposobów

Muzeum Emigracji udostępniło odwiedzającym wystawę stałą. Można też było skorzystać ze specjalnego oprowadzania po muzealnych magazynach, zwiedzania wystawy szlakiem wątków niepodległościowych oraz z otwartych warsztatów.

Z kolei w Muzeum Marynarki Wojennej można było zwiedzić wystawę stałą oraz obejrzeć pokazy grupy rekonstrukcyjnej „Obrony Wybrzeża”.

Narodowe Święto Niepodległości w Sopocie

Paradą Niepodległości zainaugurowano w Sopocie 105. urodziny niepodległej Polski. Biało-czerwona, patriotyczna kolumna wyruszyła ulicami miasta o godz. 11.00 w kierunku molo. W muszli koncertowej rozdano nagrody rowerzystom uczestniczącym w kampanii „Wkręć się w Sopot”.

Święto Niepodległości w kurorcie miało też swojego Poloneza Niepodległości. Przygotowali go harcerze. Zwieńczeniem oficjalnych obchodów była msza święta w kościele św. Jerzego. Pod pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu odbyły się uroczysty Apel Pamięci i defilada, złożono też wieńce i wiązanki kwiatów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Niepodległości w Gdańsku. Biało-czerwona flaga zawisła na Górze Gradowej

Narodowe Święto Niepodległości w Słupsku

W Słupsku mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści i goście wspólnie świętowali przed ratuszem. Nie zabrakło także występu taneczno-wokalnego przygotowanego przez nauczycieli i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” oraz Przedszkola Miejskiego „Słupski Chłopczyk”. Wieczorem w kościele Mariackim można było wysłuchać koncertu „W hołdzie Niepodległej – Misa Criola”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Niepodległości. Tysiące gdańszczan wzięły udział w biało-czerwonej paradzie

Narodowe Święto Niepodległości w Tczewie

W Tczewie Paradę Niepodległości tradycyjnie poprowadziła Harcerska Orkiestra Dęta pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netki. Po oficjalnych uroczystościach, ze wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski oraz złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy Pomniku Pamięci Poległych za Niepodległość na cmentarzu starym, można było także skorzystać z oferty kulturalnej. W Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert „Na skrzydłach wolności” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progres.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Trójmiasta będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości
Święto Niepodległości 2023 w Tczewie

Narodowe Święto Niepodległości w Subkowach

W Subkowach Święto Niepodległości połączono z uroczystym otwarciem szkoły.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koncerty z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście
Święto Niepodległości 2023 w Subkowach

Narodowe Święto Niepodległości w Starogardzie Gdańskim

Także Starogard Gdański obchodził 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobnie jak w innych miastach, uroczystości zaczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny. Paradę Niepodległości poprowadziła Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury. W Fabryce Sztuk można było też wziąć udział w grze muzealnej. Do dyspozycji zwiedzających było również 5 wystaw.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tak świętowali mieszkańcy Gdyni

Narodowe Święto Niepodległości w Kartuzach

W Kartuzach, oprócz oficjalnych uroczystości, można było wybrać się na okolicznościowe koncerty „Niepodległa”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Być Polakiem. Kim jest współczesny patriota?
Święto Niepodległości 2023 w Kartuzach

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama