Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mieszkańcy Trójmiasta będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości

Wiele rozmaitych wydarzeń zaplanowano w ramach obchodów Święta Niepodległości w metropolii trójmiejskiej w piątek, 11 listopada. Od oficjalnych uroczystości, poprzez koncerty, parady i marsze. Pierwsze spośród nich odbędą się już w czwartek, 10 listopada, w przeddzień rocznicy symbolicznego odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Warto wywiesić na swoim domu biało-czerwoną flagę, podkreślając w ten sposób udział w obchodach święta.
Święto Niepodległośi w Gdańsku, 2021

Autor: Krzysztof Ignatowicz | Zawsze Pomorze

Obchody Święta Niepodległości w Trójmieście. Program wydarzeń

Gdańsk

Prezentację najważniejszych wydarzeń planowanych z okazji Święta Niepodległości rozpoczynamy od Gdańska.

– Zapraszam gdańszczanki, gdańszczan i wszystkich tych, którzy będą w naszym mieście, do udziału w uroczystościach. Przez cały dzień odbędzie się wiele atrakcji, ale to, co najważniejsze – już po raz 20. ruszymy ulicami Gdańska w kolorowym i radosnym korowodzie, w którym znajdzie się miejsce dla każdego – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału. Ozdóbcie swoje balkony i okna, jeśli macie miejsce, to powieście biało-czerwone, gdańskie i europejskie flagi, aby nasze domy były udekorowane na Święto Niepodległości. 

  • Już w czwartek, 10 listopada o godz. 11:00 złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wypuszczone zostały białe gołębie, symbolizujące pokój, dla uczestników przygotowana została grochówka z polowej kuchni. 
  • Inauguracją piątkowych (11 listopada) uroczystości będzie o godz. 9:30 podniesienie flagi państwowej na maszt stojący na Górze Gradowej.
  • Godzinę później zabrzmi dzwon „Pokój i Pojednanie” w kościele św. Katarzyny.
  • Na placu Kobzdeja od godz. 10:00 rozdawane będą biało-czerwone flagi.
  • Specjalna iluminacja oświetlać będzie m.in. wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu ul. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej oraz plac Solidarności.
  • Od godz. 10:00-17:00 na trasie Brzeźno-Siedlce kursować będzie specjalnie udekorowany, historyczny już tramwaj typu 105N, przejazdy będą bezpłatne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koncerty z okazji Święta Niepodległości w Trójmieście

– Zapraszamy na plac Kobzdeja, gdzie rozdamy tysiąc flag Polski, pięćset flag Gdańska oraz kotyliony do wpięcia w poły płaszcza – mówi Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta.

  • Przez centrum Gdańska przejdzie Parada Niepodległości, organizowana ponownie po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Parada wyruszy o godz. 10:30.

– Zbieramy się już od godziny 9:00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a parada startuje o godzinie 10:30. Przejdziemy okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto i, pokazując się z biało-czerwonymi flagami, dojdziemy aż na Długi Targ. Tam odśpiewamy hymn, tam staniemy wszyscy do rodzinnego zdjęcia gdańszczan oraz przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. W całym Głównym Mieście będzie także mnóstwo innych, mniejszych wydarzeń: koncerty, spotkania z rekonstruktorami. Parada to jest wielka impreza składkowa – każdy przynosi to, co ma najlepszego dla Ojczyzny na 11 listopada – mówi Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizator parady.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańska Parada Niepodległości. Polskość i niepodległość w Gdańsku podkreśla się na tysiące możliwych sposobów

Marszruta Parady to ulice: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejska, Tkacka, Długa aż na Długi Targ. Udział w paradzie potwierdziły: grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, pasjonaci starej motoryzacji, wiele orkiestr i zespołów muzycznych, grupy szkolne, stowarzyszenia, kluby, a także organizacje polityczne reprezentujące wiele opcji. 

W trakcie obchodów Święta Niepodległości w Gdańsku można będzie wspomóc Fundację Hospicyjną, wrzucając datek do puszek u wolontariuszy. 

Przypominamy najważniejsze elementy gdańskiego święta: 

  • godz. 9:30: uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej,   
  • od godz. 9:00: na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości,  
  • godz. 10:00: plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom, 
  • godz. 10:30: start parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny,  
  • godz. 12:00: odśpiewanie Hymnu Polski na Długim Targu przy akompaniamencie carillonu, rozwinięcie ogromnej flagi z wieży Ratusza Głównego Miasta,  
  • rodzinne zdjęcie gdańszczan, przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu, 
  • wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu),
  • godz. 13.00: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Narodowy Dzień Niepodległości w Gdańsku. Zobacz zdjęcia!

Gdynia

W jakich wydarzeniach będą mogli wziąć udział w ramach obchodów Święta Niepodległości mieszkańcy Gdyni?

– Przez ostatnie dwa lata wspólny i radosny przemarsz ulicami miasta nie był możliwy, ze względu na pandemię. W tym roku parada powraca. Jej uczestnicy przejdą ul. Świętojańską. To jednak nie wszystko. Szereg atrakcji przygotowały też miejskie instytucje kultury, m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji czy Muzeum Marynarki Wojennej – zaprasza Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni. 

  • Wszystko rozpocznie akcent sportowy: Bieg Niepodległości, który o godz. 9:00 wystartuje (biegacze i maszerzy nordic walking) z ul. Kazimierza Górskiego. Trasa liczyć będzie 10 km, meta na wysokości Narodowego Stadionu Rugby.
  • Uroczysta msza święta odprawiona zostanie o godz. 10:00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej.
  • O godz. 11:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Urzędzie Miasta Gdyni złożone zostaną kwiaty.
  • Uroczysta parada wyruszy o godz. 12:00 z al. Marszałka Piłsudskiego i przejdzie ul. Świętojańską do skweru Kościuszki. Przed pomnikiem Polski Morskiej odbędą się oficjalne uroczystości w asyście wojskowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Co to jest Niepodległość, teraz wiem już na pewno…”

W Gdyni w piątek, 11 listopada nadarzy się okazja do obejrzenia specjalnych atrakcji w muzeach, które przygotowały okolicznościowe wydarzenia.

  • Przykładem bezpłatne zwiedzanie okrętu-muzeum ORP „Błyskawica”, z którego pokładu w południe oddany zostanie salut z 21 wystrzałów armatnich. 
  • W kościele św. Antoniego Padewskiego przy ul. Ujejskiego o godz. 14:00 odbędzie się koncert „Wolność i Pokój” z udziałem orkiestry i chóru „Symfonia” pod batutą Bogny Swiłło.
  • Koncert „Muzyczna dla Niepodległej” rozpocznie się o godz. 17:00 w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.
  • O tej samej porze odbędzie się koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”.  
  • O godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Gdyni zaplanowano pokaz spektaklu „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. 
  • Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dzień Kina Polskiego z pokazami najlepszych filmów tegorocznej, 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Marynarki Wojennej w Gdyni - kwiaty pod pomnikiem i uroczysty apel

Sopot

Ciekawe wydarzenia będą miały miejsce również w Sopocie.

  • Wszystko rozpocznie się już w czwartek, 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprasza o godz. 19:00 na koncert „Romantyczność” w sali PFK na terenie Opery Leśnej. Na fortepianie zagra Piotr Pawlak, fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza czytać będzie Krzysztof Gordon, całość poprowadzi Wojciech Rajski.

Także i sopocianie będą uczestniczyć w Paradzie Niepodległości.

  • O godz. 11:00 z ul. Armii Krajowej wyruszą rowerzyści oraz zabytkowe wozy bojowe Straży Pożarnej. Kawalkada prowadzić będzie ulicami: Sikorskiego, Podjazd i Bohaterów Monte Cassino aż do skweru Kuracyjnego. W tym miejscu szykowanych jest wiele atrakcji: od pokazów zabytkowych pojazdów do koncertu muzycznego pieśni patriotycznych.
  • Około godz. 11:30 przy kościele św. Jerzego ruszy Polonez Niepodległości przygotowany przez harcerzy.
  • W samo południe przy muszli koncertowej uczestnicy parady odśpiewają wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, przy którym nastąpi podniesienie flagi państwowej.
  • Dzieci mogą wybrać się o godz. 13:00 do Muzeum Sopotu na warsztaty rodzinne „Własną drogą”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ukraina świętowała w Gdańsku Dzień Niepodległości

Nie zabraknie wydarzeń sportowych.

  • O godz. 11:00 członkowie Sopockiego Klubu Pływackiego planują skoki do wody z ostrogi molo, skąd płynąć będą do brzegu.
  • Już w sobotę, 12 listopada o godz. 9:30 wyruszy Bieg Niepodległej, dziesięć minut później na trasę udadzą się maszerzy nordic walking. Start i meta na skwerze Kuracyjnym.

Piątkowe (11 listopada) obchody Święta Niepodległości zwieńczy

  • uroczysta msza święta odprawiona o godz. 18:00 w kościele św. Jerzego,
  • po niej nastąpi przejście pod pomnik Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu, gdzie złożone zostaną kwiaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama